Ekonom: Neříkejte, že klesá životní úroveň

17.03.2014 9:46 | Zprávy

Jak je to s malováním čerta na zeď při výkladu jednotlivých ekonomických aspektů, popisuje ve svém komentáři v Lidových novinách ekonom Lukáš Kovanda. Rohatého podle něj vykreslují zejména odboráři a také levice. Ti totiž podle ekonoma neférově zobecňují negativní jednorázové či dílčí jevy v ekonomice.

Ekonom: Neříkejte, že klesá životní úroveň
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Takový nefér výklad demonstruje Lukáš Kovanda na informaci, že v závěrečném čtvrtletí loňského roku zaznamenaly mzdy největší meziroční pokles nejen v rámci všech kvartálů roku 2013, ale dokonce za celých uplynulých deset let.  Na této informaci podložené čísly se prý hned svezli odboráři. Předseda největšího Odborového svazu KOVO Josef Středula míní, že pokles průměrné mzdy předznamenává další pokles ekonomiky.

Čerta na zeď podle Kovandy maluje i kandidát ČSSD do europarlamentu Jan Keller. Ten v souladu s levicí prý hořekuje nad ztrátou životní úrovně. Podle něj si prý domácnosti nyní půjčují na to, co ještě před nedávnem bylo samozřejmostí. Stav, kdy se nejbohatší již nedělí o své příjmy se zbytkem společnosti, trvá ve vyspělém světě, jak tvrdí Keller a spol., již od 70. let. Kovanda píše, že stagnující mzdy by tak mohly být další vodou pro tyto argumenty.

Naše ekonomika potřebuje optimismus

Jenže ekonom pak dokládá, že třeba právě tento argument je uchopen nesprávně. I sám Český statistický úřad prý v analýze k uvedeným číslům praví, že je „nemožné hodnotit vývoj průměrných mezd ve čtvrtém čtvrtletí 2013“. Data prý byla zkreslena předčasným vyplacením manažerských odměn už na sklonku roku 2012. Stalo se tak kvůli zavedení takzvané solidární daně.

Lukáš Kovanda v LN uvádí i další podrobnosti a vyvrací i argument levice, že klesá životní úroveň. Pokud totiž kvalita zboží a služeb roste rychleji než jejich cena, pak ani reálný pokles mezd nemusí znamenat nižší životní úroveň.

Kovanda píše, že nechce tvrdit, že rozevírání příjmových nůžek není problém. Jen se podle něj nejedná o tak rozšířené a systematické jevy, jak by se z věčně chmurných – a vlastně prý zavádějících - výroků lidí typu Středuly a Kellera mohlo zdát.

„Naše ekonomika potřebuje optimismus. Potřebuje zákazníky, kteří budou utrácet. Potřebuje neotřelé podnikatele, lidi Fordova typu, co dokážou na trhu uspět. A ne ty, co bez ustání malují čerta na zeď, přičemž ovšem skutečný trh znají toliko jen z teorie,“ uzavírá Kovanda svůj komentář.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho

16:40 Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho

Údajný útok na poslední funkční plynovod mezi Ruskem a Evropou, černomořský TurkStream, zamával s ce…