Ekopsycholog pro Radio Wave: Odpůrci Green Dealu často umějí rusky. Blízko k předlistopadovým elitám, v disonanci s naším režimem

20.10.2022 22:19 | Analýza

Pro zelenou politiku Evropské unie je třetina české společnosti, třetina je proti a třetina neví. Výzkumník Jan Krajhanzl si všímá v rámci šetření toho, že mezi těmi, kteří jsou proti Green Dealu, je hodně rusky mluvících lidí.

Ekopsycholog pro Radio Wave: Odpůrci Green Dealu často umějí rusky. Blízko k předlistopadovým elitám, v disonanci s naším režimem
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc - Yossi Aloni
Popisek: klima

Popírání změn klimatu podle Krajhanzla z české společnosti vymizelo a názory exprezidenta Václava Klause jsou na absolutním okraji. Málokdo má ale v Česku zároveň dost informací a rozumí tomu, jaké ekologické plány má Evropská unie a jaké tuzemská vláda.

Spíše jsou dezinformace a hoaxy v tomto případě daleko menší problém, než se zdá. „Tady ty informace prostě chybějí,“ dodává.

Téma, co si Češi o klimatických změnách myslí a jak se jim hodlají postavit, zpracovaly společně sociologický ústav STEM a Institut 2050 a koncem září vydaly výzkum Česká (ne)transformace 2022, na kterém spolupracoval právě Jan Krajhanzl.

 „Lidé mají velký zmatek v řešení klimatické změny. Asi jedna třetina lidí si myslí, že jim transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku zlepší život, 25 procent si naopak myslí, že se jim život zhorší,“ říká jeden ze spoluzakladatelů Institutu 2050, Krajhanzl.

Nedůvěra k zeleným plánům je podle Krajhanzla daná protichůdnými postoji: za prvé se to s ekologií přehání, anebo naopak systém pracuje na vlastní sebezáhubě a institucím se nedá v ochraně klimatu věřit.

Celkem výzkum přišel s šesti skupinami obyvatel. „O skupině lhostejných (7 %) nemáme příliš dat. Optimističtí podporovatelé (22 %) a programoví odpůrci (19 %) jsou jakési protipóly,“ uvádí výzkumník. Nejpočetnějších opatrných příznivců je 26 procent, stejně je nejistých a zdrženlivých.

„Také nás napadlo zeptat se těch lidí, jaké umějí jazyky,“ upozorňuje Krajhanzl. „Zaujalo nás a potvrdilo to naši hypotézu, že ve skupině programových odpůrců jsou prakticky dvojnásobně nadreprezentováni lidé, kteří umějí rusky.“

„Sociologicky se to dá interpretovat tak, že vzhledem k tomu, jaký tito lidé mají majetek a vzdělání, budou to velmi často lidé, kteří měli blíž k předlistopadovým elitám a dnes jsou dlouhodobě v disonanci s režimem, ve kterém žijeme,“ vysvětluje Krajhanzl. Část skupiny těch, kteří jsou proti proměně ekonomiky, tak zároveň nesouhlasí se současným politickým uspořádáním.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…