Mnoho z nás už se začalo domnívat, že svoboda v cestování už tu od roku 1989 bude bez práce navždy, ale to se podle ekonoma Vladimíra Pikory mýlili. „Neberou nám ji komunisté, ale zelení a další jim názorově podobní aktivisté. Budeme se zase stydět, že vůbec někam jedeme, a škemrat, abychom vůbec směli?“ vyjadřuje své obavy.
Připomíná slova, která v Českém rozhlase pronesl bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Podle něj je problémem planety turismus, který je třeba regulovat. Doslova prohlásil: „Turismus je zdrojem 8 procent veškerých skleníkových plynů – vedle automobilového a masného je to nejškodlivější průmysl vůbec. V Praze nadnárodní hotely velmi často daní v daňových rájích, pronajímatelé bytů přes Airbnb nedaní vůbec.“
Taková slova jsou pro Pikoru velkým varováním. Je velmi nebezpečné mít pocit, že když někdo svobodně cestuje, vlastně škodí. „To už tu bylo. Jiná ideologie měla sice jiný důvod k zákazu cestování, ale výsledek byl stejný. Někomu druhému prostě vadilo, že já cestuji,“ dodává Pikora s tím, že pokud někomu vadí, že je cestování neekologické, nechť sedí doma on sám.
Argument, že cestování jedince skrz emise ovlivňuje každého, proto ekologové mají „morální právo“ chtít každého omezit, je podle Pikory scestný. „Celá tato úvaha je pokřivená. Nesmíme zapomínat, že některé země nic jiného než turismus nemají,“ připomíná ekonom. Pokud nebudou mít turisty, budou mít ještě větší chudobu, pak se sbalí, půjdou za lepším jinam, což přifoukne migrační krizi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab