Expert v oblasti energetiky odsuzuje českou vládu za to, že preferuje momentální benefity krátkodobé energetické oligarchie nad dlouhodobými národohospodářskými zájmy státu. „Předpokládám, že budoucí generace nebo někdo takový je třeba za to odsoudí, ale nejde o to, aby je někdo soudil, ale jde o to, aby nám tady ještě něco zbylo. Když by se tohle vyřešilo, tak si představme třeba stabilní situaci, že obojího je v Evropě dost, z různých zdrojů. Té elektřiny, toho zemního plynu, a že jedna kilowattová hodina stojí zhruba tři koruny,“ uvádí Beran.
V odpovědi na otázku, jaká nás čeká zima, je opatrný: „Nechci posluchače strašit ani nechci říkat nesmysly, které nebudou. Doufám, že teplo tady nějaké bude. Když před týdnem dvěma hovořili s ředitelem odboru plynárenství na Ministerstvu průmyslu, tak zásobníky jsou opravdu asi z 90 % naplněny. Tam je spíš otázka, komu ten plyn vlastně patří a jak by se s ním naložilo v době krize,“ dodává.
Je podle něj potřeba hlídat vládu: „Když by vláda šla do takových poloh, že ten plyn se bude vyprodávat ven nebo že se bude vyprodávat ven na elektřinu, tak je opravdu potřeba, abychom si ho v zájmu vlastního přežití tady ponechali. Myslím si, že vláda by v tom měla být pod veřejnou kontrolou. I třeba takovýchto médií, jako je toto.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab