Eliška Wagnerová: Zeman má přístup do médií. Když ho někdo urazí, může se v nich ohradit

17.11.2016 9:41 | Zprávy

Návrh šedesáti poslanců na to, aby byla trestná urážka prezidenta, je podle odborníků protiústavní. Informuje o tom server Echo24.

Eliška Wagnerová: Zeman má přístup do médií. Když ho někdo urazí, může se v nich ohradit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman neskrýval radost nad vítězstvím Donalda Trumpa

„Tento konkrétní prezident nejde pro silné slovo daleko, je mi proti mysli, aby mu bylo vše povoleno, a druhému člověku, který si ho dovolí kritizovat a použije stejný tón, to bylo zakazováno,“ řekl serveru Echo24.cz odborník na ústavní právo Jan Kysela.

S návrhem zcela nesouhlasí také bývalá ústavní soudkyně a nynější senátorka Eliška Wagnerová. „Je to nonsens. V moderním právním demokratickém státu jsou si všichni rovni v právech. Proč má být právo na čest někoho, byť je ve funkci prezidenta, chráněno více než práva ostatních občanů?“ uvedla.

Server připomíná, že asi šedesát poslanců z vládních ČSSD, hnutí ANO a opozičních KSČM a hnutí Úsvit se podepsalo pod návrh, který by do trestního zákoníku vrátil čin veřejného hanobení prezidenta. Trestem za takový přečin by bylo až roční vězení, peněžitý trest nebo propadnutí věci.

Celý text je ZDE

Kysela i Wagnerová považují návrh za protiústavní a za pravdu jim dává i další odborník na ústavní právo Jan Kudrna. Podle něj je v rozporu s Listinou základních práv a navíc k podobným návrhům existuje judikatura Ústavního soudu i Evropského soudu pro lidská práva. „Podle mého názoru je právní ochrana prezidenta republiky dostatečná. Je chráněn, jako každý jiný, trestním zákonem proti pomluvě i výtržnictví, přirozeně může žádat soud o ochranu svých osobnostních práv v občanskoprávním řízení a je chráněn také mimoprávně,“ dodal Kudrna.

Jak server dále píše, Wagnerová s Kudrnou se navíc shodují v tom, že Zeman jakožto veřejně činná osoba šel do funkce s tím, že ho lidé budou veřejně kritizovat. „Prezident je veřejný činitel par excellence. Judikatura jak Ústavního soudu, tak Evropského soudu pro lidská práva říká, že veřejní činitelé mají vyšší míru ochrany. A argumentuje se tím, že tito lidé mají lepší přístup k médiím než normální smrtelník, takže když je někdo osočí, tak se mohou ohradit v médiích, do kterých mají přístup,“ vysvětlila Wagnerová.

Evropský soud pro lidská práva podle ní jasně říká, že i tvrdá vyjádření v podobě vulgárních slov jsou možná, pokud plní funkci a reagují na něco, co si takto ostrý komentář zaslouží. „K této věci se mnohokrát vyjadřoval soud ve Štrasburku a vždy došel k závěru, že veřejně činná osoba, včetně například umělců, ale především politiků, musí unést vyšší míru kritiky a ochrana poskytovaná právním řádem veřejným činitelům a politikům nutně musí být nižší, než je tomu u běžných lidí, kteří do veřejného prostoru nevstupují,“ doplnil Kudrna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

10:14 Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

Analytik a signatář Charty 77 Jan Schneider se vysmál herci Ondřeji Vetchému a naznačil, kam přesně …