Estébácký udavačský systém, je to mor! Petr Mach se takto rázně postavil proti Babišovi na stranu živnostníků

05.06.2015 11:55 | Zprávy

REPORTÁŽ Europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach na besedě s občany v Olomouci přirovnal elektronickou evidenci tržeb k estébáckému udavačskému systému. Podle něj jde o šikanu drobných živnostníků. Řeč byla také o zavedení eura.

Estébácký udavačský systém, je to mor! Petr Mach se takto rázně postavil proti Babišovi na stranu živnostníků
Foto: Daniela Černá
Popisek: europoslanec Petr Mach na besedě v Olomouci

Na setkání s europoslancem dorazilo do olomoucké kavárny Café 87 ve čtvrtek večer několik desítek posluchačů, převážně sympatizantů či členů Strany svobodných občanů. Na úvod Petr Mach hovořil o tom, jak funguje Evropský parlament. Řekl, že jde o mašinérii, která vládnoucí velké koalici schvaluje jednu směrnici za druhou, a on jako opoziční poslanec je v menšině. Přesto se podle svých slov snaží získat většinu poslanců pro myšlenku dobrovolného eura. „Vadí mi, že země, které do eura nechtějí, jako Česká republika, byť se vláda formálně tváří, že ano, ale veřejnost chce něco jiného, mají povinnost euro zavést,“ uvedl. Předpokládá, že tuto iniciativu podpoří jednak poslanci jeho frakce Evropa svobody a přímé demokracie, ale i poslanci Evropské konzervativní a reformní skupiny, kde je například ODS. Kromě toho prý mohou myšlenku dobrovolného eura podpořit i mnozí nezařazení poslanci jako je Marine Le Penová, nebo dokonce i někteří z tábora eurosocialistů a eurolidovců. V této souvislosti připomněl, že iniciativu mu podepsal i europoslanec za ČSSD Jan Keller, i když si za to vysloužil kritiku premiéra Sobotky.

Nová příležitost vyjednat si výjimku z eura

První dotaz se týkal právě zavedení eura. Posluchače zajímalo, jaká je šance, že euro v Česku nebude přijato. „Zaznamenali jsme slova pana Babiše o konzultativním referendu spojeném s nějakými volbami. Lidé by v takovém nezávazném referendu asi řekli, že euro nechtějí. Ale problém je v tom, že současné smlouvy jsou postavené tak, že to rozhoduje Evropská unie a nás na to nepotřebuje. Proto by mi dávalo smysl referendum, které by bylo závazné, ale které by muselo závazně zaúkolovat vládu, aby vyjednala takovou změnu smlouvy, abychom euro nemuseli zavést,“ odpověděl s tím, že pokud by se to vyjednat nepodařilo, měla by vláda být zavázána učinit jiné kroky, například vystoupit z EU.

Podle něj měl Petr Nečas coby premiér podmínit souhlas s podobou budoucího záchranného mechanismu ESM možností nepřijmout euro. Brzy tu dle Macha bude nová příležitost díky referendu Velké Británie o setrvání v EU. Jak uvedl, česká vláda by mohla podpořit Velkou Británii výměnou za možnost nepřijmout euro.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…