„Na jednu stranu ministr vnitra považuje občany za hlupáky, kterým je třeba vysvětlovat, co si mají myslet. Na druhou stranu je chce ozbrojit, aby se navzájem chránili a pomáhali si, i když si od toho platíme policii. Možná by do toho vneslo jasno zřízení odboru psychiatrie na ministerstvu vnitra. Výhradně pro vnitřní potřebu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz europoslanec ČSSD Jan Keller.
Na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů ČR…
Nová část ústavního zákona předkládaného ministerstvem vnitra říká: „Občané ČR mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot, a podílet se tak na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů ČR. Podmínky a podrobnosti stanoví zákon.“
Podobně například hovoří i Ústava USA – druhý dodatek. Druhý dodatek Ústavy Spojených států amerických říká: „Dobře udržované milice jsou nezbytné k zabezpečení svobodného státu, právo lidu vlastnit a nosit zbraně nebude porušeno.“
„Navrhovaná úprava by mohla legitimizovat jednání osoby či skupiny osob, jež by se při svém právně závadném jednání mohly zaštiťovat domnělou ochranou demokratických základů České republiky, které z jejich pohledu mohou být ohroženy, např. působením (či dokonce samotnou existencí) některých náboženských nebo národnostních menšin na území České republiky,“ tvrdí ve své kritice kupříkladu ministerstvo obrany.
Účelem návrhu ústavního zákona je reagovat na nově zesilující bezpečnostní hrozby
„Účelem návrhu ústavního zákona je reagovat na nově zesilující bezpečnostní hrozby, zejména pokud jde o nebezpečí násilných aktů, např. izolovaných teroristických útoků, aktivních útočníků, popř. jiných násilných hybridních hrozeb,“ vysvětluje svůj nápad vnitro. „Zkušenosti některých zahraničních států ukazují, že přítomnost ozbrojené veřejnosti může být v těchto situacích rozhodujícím faktorem,“ říká ministerstvo vnitra.
Podle oficiálních policejních statistik, které vnitro zmiňuje, bylo v Česku registrováno k počátku prosince 798 424 zbraní všech kategorií. Z tohoto počtu je 357 338 zbraní kategorie B – podléhajících povolení –, které by mohly být nejspíše použity k ochraně života, zdraví nebo majetku. Nejvíc je z této kategorie mezi lidmi samonabíjecích pistolí, následují revolvery a nejméně je samonabíjecích pušek.
Podle posledních dostupných statistik (za rok 2015) vlastní zbrojní průkaz 292 tisíc Čechů. Povolení navíc rozhodně nedostane každý. Ke zbrani se legálně dostanou jen netrestaní, bezúhonní občané, kteří jsou k vystavení průkazu zdravotně způsobilí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík