Europoslanec Štětina natvrdo: S ruskou armádou v Sýrii nespolupracovat. Vždyť má na svědomí válečné zločiny. A co ty naše sankce

02.10.2015 18:40 | Zprávy

V dnešním pořadu Pro a proti na Radiožurnálu vystoupili europoslanec Jaromír Štětina a bývalý europoslanec Libor Rouček. Podle Roučka bychom měli navázat s Ruskem spolupráci v boji proti Islámskému státu, Štětina je naopak toho názoru, že Putinův vstup do konfliktu v Sýrii je vzdorem proti USA a prodlužováním války.

Europoslanec Štětina natvrdo: S ruskou armádou v Sýrii nespolupracovat. Vždyť má na svědomí válečné zločiny. A co ty naše sankce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina také sdělil, že pátou kolonou Kremlu je v České republice KSČM

Bývalý europoslanec Libor Rouček řekl, že pokud máme společné zájmy s Ruskem, „je to boj proti islámskému terorismu“, a že bychom měli s Ruskem navázat spolupráci. "Západ a Rusko by měli spolupracovat v boji proti islámskému terorismu. Ať je to v Sýrii nebo Afghánistánu. To ale neznamená, že Rusko má podporovat režim Asada. Konflikt vznikl před čtyřmi lety jako povstání proti Asadovi. Rusové bombardují jednotky, které bojují proti Asadovi. Nebombardují Islámský stát," říká Rouček.

„Z dlouhodobějšího hlediska hrozí nebezpečí islámského radikalismu Evropě i Rusku,“ tvrdí Rouček, který dodává, že na straně Islámského státu je až sedm tisíc ruských občanů, kteří představují nebezpečí jak pro Rusko, tak i pro Západ.

Rusko je však v Sýrii v mnohem výhodnější pozici, jelikož je tam silné politicky i vojensky, přesto však další bombardování akorát podpoří uprchlickou vlnu.

Celý pořad zde

Jaromír Štětina je však ostře proti jakékoliv spolupráci s Ruskem. Podle něj Putin zneužívá současnou situaci v Sýrii. „Islamistický teror je nebezpečný jak pro Rusko, tak pro nás. Islámský radikalismus je pro Rusko politickým prostředkem, když Putin tvrdí, že pravoslavné Rusko zachraňuje Evropu.“

Zároveň je také toho názoru, že Rusko svým vstupem do války v Sýrii konflikt akorát prodloužilo. „Zásah Ruska zachránil Bašára Asada, jeho vojenské jednotky totiž byly v těžké defenzívě. Putin se profiluje jako ten nejsilnější, kdo dokáže vzdorovat Američanům.“

„Jsem proti jakékoli spolupráci ve vojenské oblasti s Ruskem kdekoli na světě. Ruská armáda je tím nejragresivnějším prvkem ve společnosti. Má na svědomí válečné zločiny, 80 tisíc mrtvých civilistů v Čečensku. Spoluprací s ruskou armádou bychom popřeli veškeré naše snahy sankcionovat Rusko, “ tvrdí Štětina. Za uprchlickou krizi však může celá Evropská unie, jelikož nezvládla situaci. „Všech 28 států může za to, že nám tady desetitisíce uprchlíků bloudí po Evropě.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…