„V Česku, ale také v mnoha dalších evropských zemích, je skepse veřejnosti vůči EU jakýmsi rozšířením obecné skepse a nedůvěry v politiku a všechny formy politického establishmentu," poznamenal Hanley v rozhovoru pro ČTK. Důvěra ve vlastní veřejné instituce padá podle něj v evropských zemích souběžně s důvěrou v Evropskou unii - a mnohdy je dokonce ještě nižší. „Myslím, že je to ekonomickou situací a neschopností zavedených politiků nabídnout řešení. A také jejich odcizením voličům," míní politolog.
Hnutí ANO pomáhá pragmatický náhled na EU, míní odborník
V českém kontextu se podle něj navíc ekonomická stagnace potkala s doutnající krizí polistopadových politických stran, částečně spojenou s tématem korupce. Právě zde vidí Hanley důvody úspěchu hnutí ANO.
Průzkumy před volbami do Evropského parlamentu v České republice ukazují na vítězství vládního hnutí ANO a vládní sociální demokracie, které se deklarují jako proevropsky orientovaná uskupení. Europoslance by podle průzkumů mohli získat také komunisté, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Z nich jsou k nynější podobě Unie z různých pozic kritičtější ODS a KSČM.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp