Eutanazie? Ošklivé a dlouhé umírání. Bez souhlasu. Detaily, ze kterých vám bude zle. Český doktor varuje

14.11.2019 18:27 | Zprávy

Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče na Facebooku sdílela zásadní zjištění lékaře MUDr. Pavla Vodvářky. Ten šokoval čísly. „32.000 lidí bylo v Holandsku bez souhlasu usmrceno v roce 2017.“ A to nebylo vše. „V 10 % případů se vyskytlo nepředpokládaně dlouhé umírání.“ Jak často se objevily technické a jiné komplikace?

Eutanazie? Ošklivé a dlouhé umírání. Bez souhlasu. Detaily, ze kterých vám bude zle. Český doktor varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče dle informací na svých webových stránkách prosazuje a podporuje hospicovou a paliativní péči, která vychází z úcty k člověku jako jedinečné neopakovatelné lidské bytosti či přispívá k pozitivní proměně vztahu české společnosti ke smrti a umírání a sdružuje organizace poskytující lůžkovou a mobilní hospicovou péči v ČR. Tato instituce na svém facebooku sdílela následující text:

„V poslední době často sdílíme zprávy o eutanazii. Eutanazii a její uzákonění v ČR kategoricky odmítáme. Neděláme to z důvodu, protože bychom chtěli pouze prosazovat jakousi tradiční morálku, přes kterou nejede vlak. Vycházíme z reality a přirozené lidskosti. Eutanazie má být podle jejích zastánců důstojným, svobodným a bezbolestným ukončením života v utrpení. Opravdu tomu tak je? Nebo nám zastánci uzákonění eutanazie ukazují pouze jednu stranu mince? Eutanazie není v Evropě nic nového. V několika zemích je její vykonávání již řadu let legální, a tak si můžeme reálně prohlédnout její výsledky v praxi. Přijde den, kdy začnou z ČR utíkat pacienti za léčbou do zahraničí, ze strachu, že budou proti své vůli v nemocnicích usmrceni? Tak se to již několik let děje v Nizozemí...“

Sdružení tímto výše napsaným textem sdílelo několik obrázků s fakty o eutanazii od lékaře a známého odborníka na eutanazii MUDr. Pavla Vodvářky. Ten popsal technické problémy, komplikace a problémy s podáním smrtících léků při eutanazii. Technické problémy se dle jeho údajů vyskytly u 5 % případů. „Nejobvyklejším problémem bylo najít dobrou žílu, do které by se podaly léky, a také potíže s podáváním perorálních léků“, tedy u nemocných s poruchou polykacího reflexu.

Komplikace se vyskytly prý u 3 % případů eutanazie. Šlo o křeče nebo myoclonus (náhlý, rychlý mimovolný pohyb svalu), cyanózu (promodrání kůže při nedostatku kyslíku), nevolnosti, zvracení, tachykardie (rychlé srdeční stahy), výrazné hlenění, škytavku, pocení či o extrémní lapání po dechu. Dokonce uvedl, že v jednom případě zůstaly otevřené oči a v jiném se pacient i posadil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…