Pavel Poc je stoupencem našeho členství v EU. Unie je podle jeho slov společná cesta. Členství nám dalo ale také prý poznání, že nejsme na světě sami a nejsme největší. „Pokud chceme něco znamenat, musíme být součástí velkého celku,“ řekl s tím, že ne vždy je jednoduché to pochopit a přijmout.
Členství v Evropské unii nám dalo poznání, že bychom se měli starat o své občany a nepodléhat cizím vlivům, navázal na Poce hlasitý kritik EU Ivan David. „Měli bychom se naučit říkat častěji ne a nejen s tím, co přichází. Musíme myslet na vlastní autonomii,“ zdůraznil na úvod David s tím, že je nutné, abychom spolupracovali se všemi zeměmi, které o to mají zájem a chtějí dosáhnout společných cílů. Zmínil například společný boj proti terorismu.
Podle Pavla Svobody jsme se bohužel ještě příliš nesžili s tím, že v EU je to hlavně o kompromisech. „Styl politické kultury v podobě kompromisů nám nejde. Tedy umět věci řešit, aby nebyli vítězové ani poražení,“ míní. V EU podle něj jde o mír a bezpečnost, což považuje za základy její prosperity.
Většina Čechů je podle průzkumu agentury Kantar pro členství v EU. Podle Davida je to však jen otázka, za jak douho dospěje tato většina lidí k poznání, že EU sice slibovala mnoho přínosů, ale v některých oblastech se jedná spíše o ztráty.
Kateřina Konečná říká, že pokud nedojde v EU k reformám do tří let, bude proti setrvání Česka v EU. „Evropská unie reformu potřebuje,“ řekla jasně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab