Exner jásal nad „opatřením proti zrádcům“. Zvrhlo se to. Na Pollerta křičel Kolář. A to nebylo vše

30.12.2024 22:22 | Monitoring

Nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moci, schválený Poslaneckou sněmovnou, vyvolává bouřlivé diskuse. Poslanec Stanislav Exner (STAN) jej hájí jako opatření proti kolaborantům vědomě poškozujícím zájmy České republiky. Kritici však poukazují na to, že současná vláda sama čelí obviněním z jednání ve prospěch cizích mocností.

Exner jásal nad „opatřením proti zrádcům“. Zvrhlo se to. Na Pollerta křičel Kolář. A to nebylo vše
Foto: STAN
Popisek: Martin Exner

Poslanecká sněmovna schválila zavedení nového trestného činu, který postihuje neoprávněnou činnost ve prospěch cizí moci a za který by mělo hrozit v základní sazbě až pětileté vězení.

Tento krok má podle vlády posílit bezpečnost státu a zabránit aktivitám, které by mohly ohrožovat jeho suverenitu.

Novelu dostane nyní k posouzení Senát Parlamentu ČR, který má možnost návrh buď schválit, vrátit s pozměňovacími návrhy, nebo zamítnout.

Nový trestný čin ale vzbuzuje rozporuplné reakce. Někteří opoziční poslanci varují před možným zneužitím zákona, zákon podle nich není dostatečně konkrétní a mohl by vést k omezování svobody projevu nebo kriminalizaci legitimních aktivit.

Zásadní změna trestního zákoníku se do legislativy dostala jako pozměňovací návrh skupiny poslanců, který prezentoval poslanec STAN Martin Exner, který ji před kritiky hájí slovy, že se jedná o opatření proti zrádcům a kolaborantům, kteří úmyslně poškozují zájmy České republiky vědomou činností pro cizí moc. A to například vyzvídáním informací a předáváním informací cizí moci, ale i o další aktivity ve prospěch cizí moci, vedené úmyslem ohrozit nebo poškodit důležité státní zájmy.

Trestný čin může mít podle Exnera také podobu přípravného jednání, např. budování agenturní sítě pro cizí moc, mapování rozhodovacích procesů ve veřejné správě, na které mohou navazovat např. činnosti směřující k ovlivňování rozhodovací činnosti orgánů veřejné moci nebo k ovlivňování veřejnosti prostřednictvím sdělení majících charakter poplašných zpráv, násilná trestná činnost atd. Trestné je i sledování osob zpravodajskými prostředky pro cizí moc.

 

 

Lékař Lukáš Pollert upozornil, že podobné aktivity jsou již dlouhodobě prováděny ve prospěch spojenců, jako jsou Spojené státy. „Nedělají se již takové činnosti ve prospěch USA?“ upozornil Exnera.

Zostra se za to do něj pustil bývalý diplomat Petr Kolář, který vyvracel, že by USA měly tímto způsobem ohrožovat bezpečnost a suverenitu České republiky. „Pane doktore, nesouhlasím s vámi téměř v ničem, přesto nechápu, proč máte potřebu dělat ze sebe veřejně idiota. Nebo vážně nerozumíte psanému textu? Či máte vskutku pocit, že USA nebo ti, kteří berou USA jako našeho nejdůležitějšího spojence a transatlantickou spolupráci chápou jako strategický bezpečnostní zájem naší země a našich evropských spojenců, ohrožují ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost ČR? Proberte se, prosím,“ vzkázal Kolář lékaři.

 

 

Exministr Svatopluk Němeček označil nový trestný čin „neoprávněná činnost pro cizí moc“ za gumový. „Poměrně gumové. Takže když někdo nepříjemný začne shromažďovat informace o dálniční síti a kritizovat její nedostatečnost, tak ho bude možné roky trestně stíhat a při dobré vůli i zavřít. Že se k tomuhle budeme vracet, mě v 90. letech fakt nenapadlo,“ napsal pod Exnerovým příspěvkem.

 

 

Bývalý člen ODS František Matějka Exnera varoval, že by se tento zákon mohl v budoucnu obrátit proti těm, kteří jej nyní prosazují. „Tak snad vás a vám podobné podle toho paragrafu jednou nebudou soudit za spolupráci s cizí mocí v podobě Bruselu,“ upozornil.

 

 

I další diskutéři naznačovali podobné posluhování současné vlády cizí moci. „Výborně. Předpokládám, že se bude měřit stejným metrem bez ohledu na to, o kterou cizí mocnost se jedná,“ zaznělo v dalším z komentářů.

„Takže to brzo zavřou vás a celou vládu a všechny vládní poslance, neb vy všichni pracujete pro cizí státní agentury a mocnosti…,“ rozčilovala se komentující. Tento zákon není dobře formulován, protože jasně nedefinuje cizí moc. V případě Babišovy vlády by EU mohla být takto interpretována jako cizí mocnost, stálo v další reakci.

 

 

Předlohu schválila Poslanecká sněmovna hlasy 99 ze 177 přítomných poslanců, proti jich bylo 78. Pro novelu zvedli ruku zástupci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti hlasovali zákonodárci opozičních ANO, SPD a Pirátů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pokud bychom měli Koláře a spol. jaksi jistou formou parodovat ............, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVierka , 31.12.2024 12:28:35
tak asi tak .... "Občané musíte povinně z jedné zadnice přelézti do druhé ! V současnosti do americké. Jedině správné. Následujte mě ! A na nic se neptejte..... nebo si vás podáme, my co už tam dávno jsme !!!! "

|  6 |  0

Další články z rubriky

Fiala zapomněl, ale Pavel ne. Vlivný brněnský aktivista pochválil prezidenta za věc k ODS

16:19 Fiala zapomněl, ale Pavel ne. Vlivný brněnský aktivista pochválil prezidenta za věc k ODS

Někdejší náměstek Magistrátu města Brna Matěj Hollan ocenil prezidenta Petra Pavla. Za jeho novoročn…