Zpráva o extremismu za rok 2022 varuje mimo jiné zejména před nárůstem a rizikem radikálních online komunit. Extremistické a dezinformační proudy využívají podle Vegrichtové sociální média a moderní technologie poměrně často vzhledem k rozmanitým výhodám, mezi něž patří například anonymita, snadné šíření informací a idejí v masivním měřítku.
„Z hlediska bezpečnosti jsou uzavřené online sociální komunity poměrně rizikové. Jedinci se nemusí výrazně projevovat mimo sociální sítě a mohou působit i neškodným dojmem. V těchto skupinách mohou žít v určitých sociálních bublinách, kde se utvrzují ve svých názorech a přesvědčeních, které v extrémních případech mohou obhajovat i násilí. Toto je registrované i v mezinárodních souvislostech,“ uvádí pro iDNES.cz Vegrichtová.
Některé skupiny podle jejich slov mohou v některých případech úmyslně manipulovat se strachem a s obavami veřejnosti a prohlubovat nedůvěru k politickému systému nebo k bezpečnostním složkám za účelem ospravedlňování svých postupů. To lze považovat za znepokojující.
Na dotaz, proč některé skupiny občanů s protivládní rétorikou se tolik obracejí k vlastenectví, pak odbornice na extremismus upozorňuje: „Apel na vlastenectví se historicky objevoval a objevuje i v propagandě teroristických organizací rozmanitých ideologických proudů. Je důležité, aby občané byli schopni rozpoznat, kde jde o skutečné ctění suverenity státu, ochrany demokratických hodnot, a kdy výroky o vlastenectví pouze zakrývají jiné pohnutky.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab