Porušování lidských práv na Ukrajině. To bylo první téma, ke kterému se Bílková v pořadu vyjádřila. „Naše mise se netýkala jen lidských práv, ale i takzvaného mezinárodního humanitárního práva neboli práva ozbrojených konfliktů, a i tam jsme zaznamenali porušení jak ze strany Ruské federace, kde je porušení povícero, tak i v některých případech ze strany Ukrajiny,“ zmínila Bílková a uvedla, jaké jsou rozdíly mezi lidskými právy a právy ozbrojených konfliktů.
„Jsou to obě odvětví mezinárodního práva veřejného, ale zatímco mezinárodní humanitární právo neboli humanitární právo ozbrojených konfliktů se uplatňuje specificky za ozbrojených konfliktů a reguluje, jak se strany v konfliktu mají chovat jedna ke druhé a popřípadě k lidem, kteří se dostanou do jejich moci, třeba k válečným zajatcům nebo k civilistům, tak mezinárodní právo lidských práv se už uplatňuje v době mírové, to nakonec všichni známe z každodenní zkušenosti, a upravuje práva, která my jako občané nebo jako lidé máme vůči státu, na jehož území pobýváme,“ dala všeobecný výklad Bílková a pak se již rozmluvila o konkrétních porušeních lidských práv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.