John McLaughlin byl v Rusku naposledy v říjnu 2016, ještě před americkými prezidentskými volbami. A z toho, co kolem sebe viděl, usoudil, že americkou-ruské vztahy jsou na tom hodně zle, a zdá se, že se všechno bude ještě zhoršovat. Spojené státy by si měly položit otázku, čeho chtějí docílit ochlazováním vztahů s Ruskem. Co je smyslem tohoto počínání? Donald Trump už je prezidentem víc než půl roku a na tuto klíčovou otázku prý stále ještě neznáme odpověď.
Týden před tím, než jel John McLaughlin do Ruska, byla zveřejněna oficiální zpráva o tom, že Rusové zasahovali do amerických voleb. Když jsme já a moji kolegové s touto informací konfrontovali Kreml, ministerstvo zahraničí podle očekávání vše rezolutně popřelo. Slyšeli jsme klasické kremelské vyprávění o tom, že Američané nesou zodpovědnost za zhoršování rusko-amerických vztahů. Zmínili rozšiřování NATO na východ, nezapomněli ani na Balkán a Libyi, politiku v bývalých sovětských státech a Sýrii, abych zmínil jen pár bodů,“ píše John McLaughlin.
Celý článek v angličtině naleznete zde.
Počítalo se prý i s tím, že prezidentské volby vyhraje Clintonová, což povede takřka k válce mezi Ruskem a Spojenými státy. John McLaughlin prý v Rusku cítil přesně takovou atmosféru. Rusové se připravovali na válku.
Rusové vždy věděli, co chtějí
Ruská federace má dnes podle Johna McLaughlina jednu výhodu. Ví, co chce. Alespoň ruský prezident Vladimir Putin ví, co chce, a to je to podstatné, protože dnešní Rusko je Putin. A co tedy chce Putin?
„Nestojí o politickou opozici doma, usiluje o co největší vliv v sousedních státech, oslabuje NATO a EU a chce mít velký vliv v klíčových oblastech světa, jako je Blízký východ. Omluvte tu frázi, ale tohle všechno znamená, že chce, aby Rusko bylo znovu veliké,“ píše John McLaughlin, přičemž používá upravený předvolební slogan Donalda Trumpa „Make Russia Great Again“.
Co by měly chtít Spojené státy?
Také Američané by si tedy měli říci, co vlastně chtějí, opakuje bývalý ředitel CIA. Zaprvé by Spojené státy měly táhnout za jeden provaz se spojenci a nepřehlížet narušování hranic nezávislých států. Spojenci v NATO musí vědět, že Spojené státy stojí pevně po jejich boku. Měly by také pomoci Ukrajině a poskytnout jí sofistikovanější obranné systémy na obranu před Ruskem. Zabírání území cizích států je podle bývalého ředitele CIA nepřijatelné a je třeba mu čelit sankcemi.
Dodržování těchto několika principů povede podle autora k tomu, že se Spojené státy znovu stanou vůdčí silou ve světě. Z této pozice prý poněkud ustoupily kvůli váhavosti administrativy Baracka Obamy.
Současně si však Bílý dům musí dát pozor, aby se vyhnul jaderné válce s Ruskem. Jaderný arzenál Spojených států je sice podstatně silnější, ale to není to nejpodstatnější. Jaderné válce je zkrátka třeba zabránit. Také je třeba počítat s tím, že Rusko nezanikne, tak jako zanikl Sovětský svaz. Rusko tu se svými zájmy zůstane a bude je prosazovat.
Rusko bude vždy používat špionské a propagandistické metody, které využívá už od dob carů. Úkolem Spojených států je proto rozkrývat ruské dezinformace a udržet tak důvěru občanů v důležité instituce. Evropané už proti ruským dezinformací bojují a Američané by podle Johna McLaughlina měli dělat totéž.
Nakonec John McLaughlin Trumpovi radí, jak by se mohl pokusit prosadit změny v samotném Rusku, jak napomoct demokratizaci země. Správná cesta vede přes pozitivní příklad. Bývalý ředitel CIA připomíná, že Ukrajina je pro Rusy kolébkou jejich státnosti. A pokud Rusové uvidí, že se Ukrajincům díky demokracii daří lépe, sami budou chtít prosadit demokratické změny. „Pomáhat Ukrajině je proto teď naším nejslibnějším strategickým plánem, kterého se pan Putin obává,“ zdůraznil bývalý ředitel CIA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp