Do Bíliny, sedmnáctitisícového města, politicky známého podle svého bývalého starosty a později i hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (který zde podle místních stále bydlí v paneláku), měl Andrej Babiš dorazit před patnáctou hodinou odpolední. Měl však zpoždění. V několikahodinovém předstihu však byl na náměstí umístěn pojízdný stánek se zmrzlinou, kde měli vanilkovou, čokoládovou a míchanou. Lidé čekali v hloučcích. V jednom si prohlížel novou knihu Andreje Babiše 'Sdílejte, než to zakážou' postarší starousedlík. Na dotaz, zda bude volit současného premiéra, má jasno. „Budu ho volit. Samozřejmě. Proč? Protože je nejlepší. Koho jiného? Rozdíl mezi ním a ostatními je jako mezi pomerančem a shnilým jablkem,“ sděluje s tím, že tady ho budou volit mladí i staří. „Už asi dva roky se ptám jeho odpůrců, řekněte mi jméno, kdo je lepší. Ani jeden mi toto jméno neřekl,“ prozrazuje. Opozice podle něj lidi naštvala svým antibabišovstvím. „Jako by neměli nic jiného. To spoustu lidi naštvalo a teď ho budou volit,“ myslel si. „A jak se proti němu těch pět stran spojilo, to je úplně směšné. Proč Bartoš, nebo Fiala nejdou proti němu sami? Protože na něj nemají,“ domníval se muž, který se nervózně díval na hodinky. Měl totiž jako učitel autoškoly omezený čas a za chvíli ho čekaly jízdy se svými žáky.
„Mně je ho líto jako člověka. Jak po něm dennodenně jedou. Chytají ho za každé slovíčko. Navážejí se i do jeho rodiny. Divím se, že to vydrží,“ přidala se žena. „Třeba jak ho pomlouvali, že otrávil ryby v Bečvě. A teď se prokázalo, že to vůbec není pravda. Ale že by se omluvili, tak to ne,“ vzpomíná učitel autoškoly. „Chytají se všeho. Řekne motýle a už se tvrdí, že neumí česky. Viděl jsem ho na nějakém setkání v Bruselu. Nejdříve plynulou angličtinou mluvil s americkým prezidentem. Pak se otočil a německy se bavil s Angelou Merkelovou. A za chvíli zase francouzsky s Macronem. Bylo to o jaderné energetice. Mluvil najednou ve třech jazycích. Který jiný tohle umí?“ otázal se. „Podívejte se na Bartoše. Dokázal by to? A to neříkám, že je nějakej blbej, určitě je to chytrej kluk. Ale prostě je na jiný straně lodi. A koho má kolem sebe. Vždyť jak se mezi sebou teď Piráti hádají, jak chtějí odvolat Ferjenčíka, že jim prý kazí kampaň,“ připomíná. „Asi se ho někdo chce zbavit, tak to na něj všechno hází,“ analyzuje.
Na náměstí v Bílině před příjezdem premiéra. Foto: Oldřich Szaban
To udělal Babiš správně. Migranty nechceme
Přichází řeč i na migraci, které se ve své knize ostatně věnuje Andrej Babiš podrobně hned v první kapitole. „Kvóty na migranty. Skoro všichni je chtěli. Drtivá většina. Tlačilo je Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Švédsko a Řecko. Znamenalo by to, že Česká republika by musela přijímat povinně migranty. Povinně, chápete?“ popisuje. A vzpomíná jak na klíčovém summitu šéfů států a vlád Evropské unie 29. června v Bruselu ve čtyři ráno odolali tlaku a hlasovali spolu s dalšími státy V4 proti povinným kvótám. „Společně s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími státy V4 jsme se postavili proti těm největším evropským hráčům. A i když nás přemlouvali, nebo do nás nelítostně šili, hráli na city nebo vyhrožovali, tak jsme ani o píď necouvli,“ vzpomíná Babiš a chlubí se, že od té doby ho pojí s Viktorem Orbánem skutečné přátelství. Orbán mu do knihy věnoval jednu stránku... O migraci se mluvilo i v hloučku na náměstí. „To udělal Babiš a ostatní správně. Migranty nechceme. Ti politici, kteří je chtějí, ať si je ubytují doma,“ zní unisono.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban