Farmář ze středočeských Holubic objasnil Aktuálně.cz i svůj pohled na evropské dotace. Ty prý přímo neovlivňují pěstování plodin. „Tady jsme v intenzivní oblasti, kde se ani nic jiného pěstovat nedá. Větší část republiky má horší klimatické a půdní podmínky než my, a tam třeba dotace, kdy jsou směřované do agroturistik a volnějších neintenzivních výrob, mají větší smysl,“ uvedl.
Miller, jinak také spoluzakladatel Asociace soukromého zemědělství, se netají tím, že nikdy nebyl zastáncem celoplošných dotací. „A nejsem dodneška, stejně jako celá naše asociace. Jakákoliv dotace pokřivuje výslednou cenu produktu. V tom se lišíme s klasickými jezeďáky. Máme na svět prostě jiný pohled,“ dodal.
Nejde vybírat z evropského koláče jen to, co se líbí
„A stejně tak jsem proti těm, co by neustále zakazovali dovozy zahraničních potravin. Společný trh je obrovská výhoda. Do našich skladů po sklizni nacpeme 600 kamionů pšenice, ječmene a řepky a 580 jich poté vyvezeme do Německa. Řeči lidí: Ony ty supermarkety mají německé jogurty a německé zboží... Kdybychom se tady v zemi zavřeli, tak se vše za měsíc zastaví,“ konstatuje zemědělec.
Dotace z Evropské unie ale prý není možné nepřijímat, když už jsou. „Nemůžeme na jedné straně tvrdit: My vám budeme vozit pšenici, řepku a ječmen, protože to tady neumíme zpracovat a zobchodovat, a vy k nám nebudete vozit nic. To je pomatenost lidí, kteří by si z evropského koláče vybírali jen to, co se jim líbí. Ale pokud samozřejmě v EU ty dotace budou tak, jak jsou, je demagogické a vlastně nemožné tyto peníze odmítat,“ upřesnil Miller pro server Aktuálně.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr