Evropský ředitel pro média lidskoprávní organizace Human Rights Watch Andrew Stroehlein na sociálních sítích informoval o tom, jak média ve Spojených státech, resp. deník New York Times, který nemá příliš v lásce 45. prezident USA Donald Trump, popisují víkendové protesty namířené proti Tomiu Okamurovi a jeho hostů, kteří se sešli na konferenci v Parze. Deník, New York Times oznámil, že proti akci krajně pravicových politiků protestovaly asi čtyři stovky lidí, kteří na radikální politiky volali „hanba, hanba, hanba“.
Organizátor protestu, aktivista Jan Cemper, poznamenal, že vzrůst moci Tomia Okamury v lidech probouzí chuť útočit na příslušníky menšin. „V České republice vzrůstá počet útoků na menšiny kvůli politice české strany SPD,“ poznamenal Cemper. „Chceme také ukázat, že takovéhle konference populistů a xenofobů v Praze nechceme,“ dodal.
- Podrobnější informace o demonstraci naleznete ZDE
Sociolog Fedor Gál, který se protestů také zúčastnil, poukázal na to, že lidé jako Okamura nestojí o vedení dialogu a proto si nezaslouiží toleranci ze strany občanské společnosti. Policie však krajně pravicovým politikům poskytla ochranu. Chránila především Geerta Wilderse, který čelí výhružkám smrtí za to, jak se vyjadřuje o islámu.
K pražské akci Tomia Okamury se kriticky vyjádřilo několik českých politiků. Deník New York Times citoval europoslance a předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila. „Dnes se v Praze scházejí extremisté, kteří ohrožují zájmy Evropy i České republiky. Chtějí vystupovat z EU a z NATO, chtějí se sbližovat s putinovským Ruskem. Je smutné, že je hostí místopředseda české Sněmovny,“ napsal politik na sociální síti twitter.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp