Migrační dohodě byl věnován dvoudenní summit, který nakonec skončil bez shody lídrů jednotlivých států, jelikož premiéři Polska a Maďarska odmítli její aktuální podobu podpořit a snažili se prosadit požadavek jednomyslnosti, který by znamenal, že by se v otázce migrace musely shodnout všechny členské země EU.
Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho polský kolega Mateusz Morawiecki poukazovali například na princip „povinné solidarity“ prostřednictvím níž se zavádí povinnost pomáhat zemím přetíženým velkým počtem žadatelů o azyl. Všechny státy Evropské unie tak budou muset v budoucnu – v případě přijetí aktuální podoby migrační dohody, o níž se bude vyjednávat v Europarlamentu – přistoupit na přerozdělení migrantů anebo se budou muset z této povinnosti „vyplatit“ skrze finanční či materiální podporu.
„Naším plánem je Evropa bezpečných hranic – bezpečnost a veřejný pořádek – to jsou hodnoty, od kterých vše ostatní začíná!“ vyjádřil se Mateusz Morawiecki a sdílel, jak odlišně aktuálně vypadá situace v polských a francouzských městech.
Nasz plan to Europa Bezpiecznych Granic - bezpieczeństwo i porządek publiczny - to są wartości, od których wszystko inne się zaczyna! pic.twitter.com/9anvfDU11d
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) June 30, 2023
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je takováto dohoda „v zájmu České republiky“. „Jednotlivé články jsou plně v zájmu České republiky. Jejich cílem je řešit vnější dimenzi migrace – lepší ochranu vnější hranice, silnější boj s převaděči nebo zrychlení návratu uprchlíků do zemí mimo EU. A co je důležité, v prohlášení se uznává úsilí ČR a dalších států, které hostí velké množství ukrajinských uprchlíků,“ tvrdil podle České televize český premiér po schůzce.
S kritikou se pustil přímo i do polského a maďarské premiéra. Postup Morawieckého a Orbána v této otázce prý není něco, na čem by se s oběma lídry dokázal shodnout. „Dovedu si ho vysvětlit jenom vnitropolitickými věcmi. Jak se v řadě věcí dokážeme shodnout, toto není postoj, který by byl v zájmu Česka, a já ho nemohu sdílet,“ pronesl český ministerský předseda.
Podle ČTK měl Fiala říci, že mu předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová přislíbila, že se unijní exekutiva bude zabývat i návrhy dalších možností, jak omezit počet žadatelů o azyl v EU. Česko dle premiéra spolu například s Rakouskem patří do skupiny zemí vedené Dánskem, která navrhuje vyřizovat azylové žádosti mimo území EU či navracet neúspěšné žadatele do tranzitních zemí.
Fiala dle Českého rozhlasu zmínil, že Polsko a Maďarsko „v tuto chvíli prakticky jakýkoliv text, který by zmiňoval migraci“ blokují, což prý „nepovažuje za šťastné“. Ti, kdo říkají, že česká vláda má v této věci spolupracovat s uvedenými dvěma zeměmi, podle Fialy „opravdu nevědí, o čem mluví“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.