Podle predikcí resortu financí se v letošním roce očekává zvýšení průměrné míry inflace na 8,5 % ze 3,8 % v roce 2021. Kabinet Petra Fialy také obtížně hledá cesty, jak bobtnající inflaci čelit, a předkládá již úspory ke snížení schodku státního rozpočtu. Centrální bankéři však nevylučují, že nás čeká inflační smršť, Česko se připravuje na největší zdražování za generaci.
Vládní kroky ale zkrocení inflace nijak zvlášť nepomohou, predikují ti, kteří se kloní k názoru, že vysoká inflace je především dovezena ze zahraničí. Nelze opomenout, že podílem obratu zahraničního obchodu na HDP se Česko řadí k nejotevřenějším ekonomikám v Evropě. To je důvod, proč tak snadno podléhá negativním jevům ze zahraničí, jako je právě inflace.
Na tuto skutečnost upozorňuje na svém facebooku Jaroslav Plesl. V kontextu toho, jaká je nyní inflace ve Spojených státech, se škrtům Fialovy vlády jednoduše vysmívá.
„Inflace v USA 7,5 procenta. Zásadní škrty v českém rozpočtu to však rychle napraví,“ komentuje s notnou dávkou ironie již rýsující se škrty Fialova kabinetu.
Inflace v USA vystoupala v posledním roce nejvýš od června 1982. Ministerstvo práce ve čtvrtek uvedlo, že spotřebitelské ceny minulý měsíc vyskočily o 7,5 % ve srovnání s předchozím rokem, což je nejstrmější meziroční nárůst od února 1982. Zrychlení cen se pohybovalo napříč ekonomikou, od potravin a nábytku po nájemné za byty, ceny letenek a elektřiny.
Původní zdroj ZDE.
Neustálý růst cen způsobil, že mnoho Američanů si méně mohlo dovolit jídlo, plyn, nájem, péči o děti a další nezbytnosti. V širším měřítku se inflace ukázala jako největší rizikový faktor pro ekonomiku a jako vážná hrozba pro prezidenta Joea Bidena a demokraty v Kongresu, jelikož koncem tohoto roku se blíží volby v polovině období.
Údaje posilují očekávání, že Federální rezervní systém začne v březnu zvyšovat úrokové sazby. To je výrazná úprava časového harmonogramu ve srovnání s předpoklady před několika měsíci. Podle analytiků se ukazuje, že vysoká inflace je vytrvalejší a rozsáhlejší, než centrální banka předpokládala.
Veřejnost na internetu poukazuje, že v rámci řešení současné situace by vláda mohla přistoupit ke změnám spotřební daně u pohonných hmot, podobně jako učinila například vláda v Polsku.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.