Jak se premiér Fiala staví k volbách do krajů, do Senátu i do Evropského parlamentu, kde hnutí ANO a další opoziční strany získaly větší podporu?
Premiér naznal, že za to může nejasná a nejednotná kampaň stran koalice Spolu. „Kandidovali jsme pod různými názvy v různých regionech. Někde jako ODS, někde jako Spolu, někde pod názvem Společně, někde zas coby Silní lídři pro kraj. To není cesta, kterou se dá v dnešní politice jít. V minulosti to mohlo fungovat, dnes to nefunguje,“ vysvětlil Petr Fiala jak chápe nevalný výsledek v posledních trojích volbách.
Podle Fialy se politika změnila. Dává více důrazu na emoce, na viditelné osobnosti. A právě s tím se musí ODS – i Spolu – naučit pracovat. „Politika se víc personalizuje, to je zjevná tendence. V politice hrají roli emoce víc, než bych si přál. To respektuji, nevycházím tomu úplně vstříc, ale snažím se to nějak reflektovat,“ řekl pro Seznam Zprávy premiér Fiala.
V krajských volbách byli úspěšní politici, kteří za sebou mají dobrou práci pro kraj nebo jsou výrazné osobnosti. „Ve chvíli, kdy uděláte centralizovanou kampaň postavenou na jedné osobě a na jedné značce, tak je trochu víc jedno, kdo kandiduje,“ popsal Petr Fiala úspěch hnutí ANO a dodal, že decentralizovaná kampaň pak požaduje, aby na kandidátce byly silné osobnosti kraje. To znamená, že osobnost musí kampaň hrát na sebe. U hnutí ANO, myslí si Fiala, to bylo jedno. Tam byla jedna velká centralizovaná kampaň a bylo tedy nepodstatné, kdo je na kandidátce v jednotlivých krajích.
Podle Petra Fialy si koalice Spolu musí vytvořit centralizovanější mechanismus, který na vrchol kandidátek v jednotlivých krajích „dosadí silné osobnosti“, na které voliči uslyší a za kterými budou chtít jít. „Je potřeba do čela kandidátek dát osobnosti, kterým lidé budou věřit, za kterými půjdou a které budou přesvědčivé,“ míní Fiala.
Vsadí tedy koalice Spolu na výrazné krajské osobnosti jako je hejtman Martin Kuba (ODS) nebo hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), kteří v krajských volbách jasně bodovali a jednotlivé magistráty svých měst vzali skutečně frontálním útokem zakončeným velkým úspěchem? Podle Petra Fialy by právě takhle měla koalice Spolu přemýšlet. „Je logické, aby lidé, kteří jsou úspěšní ve volbách – a volby do Poslanecké sněmovny se odehrávají v regionech – tak aby zvážili, zda nemají pomoci tímto způsobem,“ odpověděl s tím, že na konkrétní jména je zatím brzy.
Stačí vsadit jen na výrazná jména na vrcholu kandidátek? Podle premiéra rozhodně ne. Nejen lídři kandidátek, ale všichni, kteří budou usilovat o zvolení, si to musí odpracovat při kontaktní kampani, při výjezdech do měst a do krajů. Tam se musí potkávat s voliči a mluvit s nimi. Tak se podle Fialy vzbuzuje důvěra. „My to musíme chtít dneska nejen po lídrech, ale i po dalších lidech na kandidátce. Pracovitost, připravenost něco pro ten úspěch obětovat a schopnost jít k lidem,“ potvrdil novou strategii koalice Spolu Petr Fiala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera