Během summitu se předseda vlády ČR Petr Fiala sešel na bilaterálním jednání s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským a společně podepsali bezpečnostní dohodu. Tím se ČR připojila k dalším zemím Evropy, které už podobnou dohodu s Ukrajinou mají, například Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Japonsko nebo USA. Dokument nepředstavuje právně závaznou mezinárodní smlouvu. Podle premiéra Fialy jde o symbolické gesto a důkaz další podpory v oblastech vojenské či ekonomické spolupráce, humanitární pomoci a také následné pomoci při rekonstrukci poválečné Ukrajiny.
„Je to další krok v posilování spolupráce mezi ČR a Ukrajinou. Velká část mezivládních konzultací tento týden v Praze se týkala nejen pomoci Ukrajině, ale také ekonomické spolupráce, která je výhodná i pro naše firmy. S našimi zkušenostmi v přístupových jednáních můžeme Ukrajincům pomoci v přístupovém procesu do Evropské unie, který je pro ně velmi důležitý,“ sdělil Petr Fiala.
Předseda vlády také vystoupil v rámci kulatého stolu, který řešil obranu a ochranu demokracie v Evropě. Podle premiéra jsou dezinformace a zahraniční vměšování jedny z nejvážnějších hrozeb, kterým nyní musí Evropa čelit. Během dne se Fiala sešel ještě s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhanem Alijevem a s prezidentem Černé Hory Jakovem Milatovićem. Na závěr summitu jednal i s premiérem Arménie Nikolou Pašinjanem.
Nyní je bezpečnostní dohoda ČR s Ukrajinou dohledatelná na webu vlády ČR.
A co je tedy její součástí?
Česká republika se podpisem zavazuje k dalšímu poskytování dodávek vojenského materiálu. „Česká republika bude nadále hledat další možnosti dodávek vojenského materiálu napříč všemi doménami s ohledem na vyvíjející se potřeby a požadavky Ukrajiny,“ stojí v dohodě k dodávání vojenského materiálu.
Dohoda se také zaměřuje na výcvik ukrajinských vojáků. V dohodě je vyzdvihnuto, že ČR je jedním z nejaktivnějších poskytovatelů výcviku. „Česká republika je dlouhodobě jedním z nejaktivnějších poskytovatelů výcviku pro bezpečnostní a obranné složky Ukrajiny zaměřeného na obranu proti ruské agresi. Účastníci sdílejí ambici pro rok 2024 a další období vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků ročně, a to zejména, ale nikoliv výlučně v rámci vojenské pomocné mise EU na podporu Ukrajina (EUMAM). Rozumí se, že Česká republika podporuje EUMAM a její rozšíření do dalších oblastí v souladu s vyvíjejícími se potřebami Ukrajiny v návaznosti na vývoj branné legislativy,“ píše se k tomu v dohodě. A že ČR bude poskytovat univerzální a specializovaný výcvik ve spolupráci jak s Ukrajinou, tak i s dalšími spojenci v EU, v NATO a v dalších formátech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera