Fialův předchůdce se obává: Na domácí politiku teď bude mít ještě méně času

02.07.2022 13:10 | Zprávy

Ve studiu České televize se sešli dva bývalí premiéři České republiky, aby se zamysleli nad nadcházejícím předsednictvím EU, které pro naši republiku začalo právě dnes. Nic snadného naši vládu nečeká, shodli se oba. Podle Mirka Topolánka jde dokonce o černou můru. Vladimír Špidla zase vnímá obrovské množství práce s tím spojené.

Fialův předchůdce se obává: Na domácí politiku teď bude mít ještě méně času
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Mirek Topolánek hodnotil v pořadu Události, komentáře české předsednictví EU stejně, jako když mu on sám předsedal před třinácti lety. Uvedl, že současnému předsedovi vlády uteče během jeho konání domácí politika, protože prožije půl roku v letadle a v Evropě. Vladimír Špidla (ČSSD) je si ale jistý, že česká vláda všechny s tím spojené úkoly nakonec zvládne.

„Po třinácti letech zjišťujeme, že se nic nezlepšilo, ale že se problémy prohloubily a témata jsou úplně stejná – energetická bezpečnost, ekonomické oživení po covidu a možná po válce je to Ukrajina, její rekonstrukce, uprchlická vlna. Je to docela smutný příběh,“ nehýřil přílišným optimismem v Událostech, komentářích na ČT Topolánek.

„Myšlenka pomoci Ukrajině s poválečnou rekonstrukcí je obrovitá, stejně tak je zcela zásadní připravit Evropu na nadcházející zimu, to je jeden úkol vedle druhého, které jsou tak velké. Prostě, česká vláda musí udělat, co umí, aby udržela Evropu pohromadě,“ prohlásil ve zmíněném pořadu naopak Špidla. 

Topolánek se ale následně na věc podíval z jiného úhlu, když zmínil, že pro každou vládu je předsednictví černá můra a má starosti, jak ho přežít. V souvislosti s řešením evropských otázek nemá totiž čas na domácí politiku.

„Ten největší problém bude přicházet v situaci, kdy se například zkomplikuje problém s dodávkami energií, kdy se zkomplikuje sociální situace celé řady lidí a političtí představitelé budou kritizováni opozicí. Prostě nebudou tady, protože budou řídit takzvaně tu Evropu,“ přiblížil divákům svá slova Topolánek.

Podle Topolánka je také velkou nevýhodou, že Petr Fiala (ODS) není (na rozdíl tehdy od Topolánka) současně předsedou Rady EU. To nejtěžší ale Fialu podle něj čeká, když bude během předsednictví muset přiblížit nepochopitelná rozhodnutí Evropské unie lidem tady v Česku.

„Političtí představitelé jsou vlastně vázáni v Evropě a nemohou se věnovat vnitřním záležitostem. Ale nutno říct, že obrovské krize se nedají vyřešit na národní úrovni. Unie je v tomto směru nástroj,“ uvedl dále v Událostech, komentářích Špidla. 

Topolánek na závěr pořadu vyslovil přání, aby vláda vše zvládla a aby si lidé ani nevšimli, že politici nejsou doma.

„Když zvládneme předsednictví, tak některé krize, které vypadají tak temně, tak temné nebudou,“ dodal Špidla.

Zda myslel krizi energetickou, vysokou inflaci nebo vládní krizi spojenou s kauzou Dozimetr, či ještě něco jiného, se můžeme jen domnívat. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…