Filozof od Kocába: To, že je Zeman demokraticky zvolen, ještě neznamená, že je demokrat

15.09.2016 7:25 | Zprávy

Filozof a občanský aktivista, momentálně zastupující Kroměřížskou výzvu, Václav Němec, se v pořadu moderátora Martina Veselovského na DVTV.cz rozhovořil mimo jiné o současné hlavě státu Miloši Zemanovi.

Filozof od Kocába: To, že je Zeman demokraticky zvolen, ještě neznamená, že je demokrat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Němec úvodem rozhovoru pohovořil o občanské Kroměřížské výzvě, která dala dohromady seznam možných kandidátů proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Na prvním místě je hudební skladatel Michal Horáček, který s umístěním na seznam nesouhlasí. „To svědčí o otevřenosti a demokratičnosti celého procesu. Ten výběr je předběžná vlna, která reagovala na to, že pan Horáček dal celkem srozumitelně najevo, že o kandidaturu stojí,“ zmínil Němec. O osobnostech na seznamu rozhodují podle něj signatáři. Němec nyní věří, že si Horáček svou nechuť být na seznamu Kroměřížské výzvy rozmyslí. 

Video najdete ZDE.

Požadavky Kroměřížské výzvy jsou podle Němce jasné. „My bychom rádi, abychom v příštích volbách zvolili prezidenta, který bude oddán základním demokratickým principům a hodnotám a nebude se chovat jako utržený z ústavního řetězu. Hrozí, že bude zvolen prezident, který oddán těmto principům není. Nejde nám ani tak o Miloše Zemana, ale o ten typ politiky, který reprezentuje,“ zmínil Němec s tím, že toto představuje základní ohrožení principů a hodnot republiky.

„To, že je někdo demokraticky zvolen, neznamená, že je demokrat. Politik, který je demokraticky zvolen, může přispět k destrukci toho demokratického systému. A to máme právě obavu, že se děje,“ podotkl také. Zeman podle něj demokratické principy porušuje, ale tak, že si toho leckdo ani nevšimne. „Kroměřížská výzva vzešla z pocitu, že jsme v nějaké přelomové situaci, například z hlediska mezinárodního. Hraje se o zahraničněpolitickou orientaci naší země,“ dodal. Vadí mu například Zemanova příklonnost k autoritářským režimům. Zmínil tak návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku či prezidentovu cestu na konferenci na Rhodosu. Tu pořádá ruský podnikatel Vladimir Jakunin. „Je amatérským filozofem na trůnu,“ doplnil.

Podle Němce není skupina kolem Kroměřížské výzvy antizemanovská. Chtějí dokonce oslovit i voliče, kteří v minulých volbách Zemana volili. „Chceme ovlivnit veřejné mínění ve společnosti. Do společného vědomí bychom rádi pozdvihli hodnoty demokracie a ústavnosti,“ uvedl.

„Nechceme vykopávat příkopy mezi našimi příznivci a voliči Zemana. Nechceme společnost polarizovat. To dělá Miloš Zeman,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje

15:20 Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje

Šéf hnutí Přísaha senátor Robert Šlachta vyráží do Paříže. Na setkání Patriotů, kteří se prezentují …