Finsko a Švédsko v NATO? Erdogan posvětil vstup jen jedné zemi

17.03.2023 21:38 | Zprávy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem rozhodl dát zelenou finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance a ta tak nyní poputuje do tamního parlamentu. Ke švédskému členství v NATO se však Turecko zatím vstřícně nestaví. „Obě země by se měly stát členy NATO co nejdříve,“ popohání přitom Ankaru poradce Bílého domu, aby podpořil i žádost Stockholmu.

Finsko a Švédsko v NATO? Erdogan posvětil vstup jen jedné zemi
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Finská snaha o vstup do NATO získala konečnou podporu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana po několika měsících, kdy Turecko blokovalo žádost obou zemí o vstup do NATO s tvrzením, že ty údajně „podporují teroristy“. Tyto výtky však v rámci finské žádosti padly poté, co Erdogan dle BBC ocenil po jednání se svým finským protějškem Niinistömem „autentické a konkrétní kroky“ Finska v oblasti turecké bezpečnosti.

Finsko, které podalo žádost o vstup do obranné aliance Západu společně se Švédskem loni v květnu v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu, prozatím ještě na finální verdikt počká na hlasování tureckého parlamentu. Turecko čekají 14. května prezidentské a parlamentní volby. Za předpokladu, že parlament ratifikuje přistoupení Finska dříve, může už Helsinkám chybět jen podpora Maďarska, kde však vládní strana Fidesz tamějšího premiéra Viktora Orbána přislíbila, že vstup Finska do NATO jednomyslně podpoří během hlasování 27. března.

Zatímco je tak členství v NATO pro Helsinky již na velmi dobré cestě, Švédsko je na tom mnohem hůře a podle BBC nepřátelství tureckého prezidenta Erdogana vůči Švédsku bylo znatelné i při jeho rozhovorech s novináři. Vadí mu, že Švédsko přijalo kurdské bojovníky, které Erdogan považuje za „teroristy“, a stěžoval si, že v ulicích Stockholmu švédské úřady povolily kurdské demonstrace, jichž se dle něj tito bojovníci účastnili.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…