Skalický nechtěl výši pokuty komentovat, protože Matragi Design se proti ní odvolala. Případem se proto nyní bude zabývat Ministerstvo kultury. Pražští památkáři mohou udělit pokutu až do dvou milionů korun. Firma také může dostat pokutu od stavebního úřadu Prahy 6. Rodinný dům stál v památkové zóně Vilová kolonie v ulici Pod Vyhlídkou. Na jeho zbourání upozornilo v lednu občanské sdružení Praha 6 ztrácí tvář, dům prý byl zbourán na počátku prosince. Informace se objevila v posledních dnech také v tisku. Matragi Design na rekonstrukci podle webových stránek sdružení získala územní rozhodnutí i stavební povolení, záměr neměl zásadním způsobem změnit charakter domu.
Udělení pokuty přivítal ředitel pražského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu
Během rozsáhlé opravy měla v domě vzniknout například sauna, dvě garáže nebo podkrovní pracovna, rozšířeno také mělo být technické zázemí. Povolení počítalo například s vybouráním některých stropů. Podle šetření památkářů sice na zeď domu spadl strom, v té době již ale byl objekt ve velmi špatném stavu a částečně rozebrán. Památkáři proto s firmou zahájili sankční řízení a rozhodli o udělení pokuty. Zákon připouští sankci až do dvou milionů korun. Její výše záleží podle Skalického na závažnosti přestupku, společenské nebezpečnosti, nebo na tom, jestli společnost porušila předpisy opakovaně. Firma Matragi Design s udělením pokuty nesouhlasila, odvolala se proto k Ministerstvu kultury.
Podle Jiřího Kokeše, advokáta Matragi, stavební předpisy porušila najatá stavební firma. Nezabránila prý dostatečně pádu vzrostlého stromu na dům, který pak poničil obvodovou zeď, a nezajistila také dostatečně stavbu během rekonstrukce. Poté, co společnost Matragi Design pochybení zjistila, smlouvu ukončila. Případné pravomocné sankce podle Kokeše budou uloženy z „důvodu objektivní odpovědnosti klienta jako stavebníka i za pochybení stavební firmy" a nelze je „směšovat se zaviněním této situace".
Udělení pokuty přivítal ředitel pražského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ondřej Šefců. „Je to na místě, protože rekonstrukce neprobíhala tak, jak měla," řekl ČTK. NPÚ se podle něj v minulosti projektem přestavby zabýval a odsouhlasil jej. „Později jsme byli seznámeni s holým faktem, že se jim to svalilo," dodal Šefců.
Sankci může firma dostat i od stavebního úřadu Prahy 6
Matragi Design již NPÚ zaslal nový projekt na novostavbu, která by měla být o jedno patro vyšší, změnit by se také měla střecha. Památkáři takovou podobu odmítli, podle Šefců se do dané lokality nehodí. Konečné slovo bude mít magistrátní odbor památkové péče. Sankci může firma dostat i od stavebního úřadu Prahy 6, sdělil ČTK mluvčí šesté městské části Adam Halmoši. Úřad již se společností zahájil řízení. „Jedná se o možném zakonzervování staveniště do doby, než bude rozhodnuto, co lze na místě postavit nového. Společnost bude muset také doložit a vysvětlit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí," uvedl Halmoši.
Stavební úřad zároveň požaduje statický posudek a plán, jak chce stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti sesuvu. „Postih až do výše půl milionu korun hrozí jak společnosti Matragi Design, tak dodavatelské firmě," dodal Halmoši.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp