„Posílil politický mandát, který jsme dostali od občanů, co se týče programu přímé demokracie a hájení našich národních zájmů. A co se týče bezpečnosti, tedy že prosazujeme nulovou toleranci v rámci migrační vlny. A prosazujeme také zákaz islámské ideologie v ČR. Tedy myšlenky, které jsem v podstatě razil už před těmi čtyřmi pěti lety. Tyto myšlenky podporuje čím dál víc lidí, což si myslím, že je skvělá zpráva,“ podotkl Okamura úvodem rozhovoru.
On sám by chtěl být součástí vládní koalice, protože jen tak může naplno prosazovat program. Zmínil však také hranice, za které jeho sdružení nechce jít. „Za velký problém považuji, že bychom byli součástí vlády, kde by byl trestně obviněný premiér, protože taková vláda bude nestabilní,“ řekl jasně. Program určitě nechce vyměnit za politická koryta. „A v případě, že bychom nemohli náš program stabilně prosazovat, abychom mohli před volbami ukazovat výsledky naší práce, takový formát vlády nemá smysl,“ dodal.
Nevyloučil však případnou spolupráci s hnutím ANO bez Andreje Babiše, v případě, že hnutí bude souhlasit s klíčovými body programu. „Od začátku vidíme, že některé strany mají tak odlišný program, například Kalouskova TOP 09, že tam ani taková jednání nehrozí. Když je nějaká strana probruselská, proimigrantská, proislámská a proti jakýmkoli prvkům přímé demokracie, pak to je samozřejmě jasný mantinel. Tam nemůže být žádný průsečík,“ dodal.
Závěrem pak zmínil, že s hnutím ANO se de facto shodne na zákonu o celostátním referendu. „Tady mohou být programové překryvy s hnutím ANO a změny Ústavy jsou velmi důležité. Bezesporu by to byla součást programového prohlášení vlády, pakliže bychom v ní byli,“ dodal Okamura.
Lídr ČSSD Lubomír Zaorálek pro změnu hovořil především o hluboké změně sociální demokracie. „Porážku musíme zvládnout. Svolali jsme proto na duben mimořádný sjezd. Z voleb však pořád máme nějaké mandáty a musíme s nimi zacházet. Vést jednání s ostatními stranami jako rezignované vedení, to by nebyla příjemná situace. S mandátem ve vedení máme pořád na jednáních určitou sílu a autoritu. Kdybychom všichni rezignovali, tak by strana byla najednou bez vedení. Máme v rukou osud ČSSD, i když po neúspěchu a porážce,“ řekl jasně Zaorálek, i přesto, že se ze strany ozývají hlasy, že by vedení mělo rezignovat.
Strana podle jeho slov potřebuje na sebereflexi dost času. „Není přece možné tahat lidi jako z klobouku. Způsob, jakým porážku zvládneme, rozhodne o další budoucnosti strany,“ zdůvodnil, proč sjezd straníci svolali až na konec dubna.
Do vlády ČSSD dle jeho slov nepůjde s nikým, kdo je obviněn. „Z toho nemůžeme ustoupit,“ řekl. Soudy poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) ohledně toho, že když trestní stíhání Babiše nevadilo voličům, mohla by strana své stanovisko přehodnotit, jsou podle Zaorálka příliš rychlé. „Jestli voličům něco vadí, tak to, že věty před volbami se pak promění v něco jiného. To by se nám mohlo krutě vymstít,“ sdělil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef