Francie už se na odchod Británie z EU třese, myslí si politolog. Zato Němci se prý spíše bojí

29.03.2017 20:36 | Zprávy

Moderátorka Světlana Witowská přivítala ve středečním Interview ČT24 politologa Bořivoje Hnízda. Zeptala se ho na Brexit, který dnes oficiálně začal. A politolog jasně řekl, co si myslí.

Francie už se na odchod Británie z EU třese, myslí si politolog. Zato Němci se prý spíše bojí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

„Velká Británie byla vždy tak trochu jiným členem EU, protože se vždy víc dívala do mimoevropského světa. EU teď bude chudší, bude menší a navíc ztrácí takového toho advokáta, který často o EU hovořil s vnějším světem,“ podotkl Hnízdo.

Podle něj se už dnes najde řada Evropanů, kteří budou mít pocit, že s odchodem Velké Británie z EU v Unii něco chybí. „Současně však především Francie vidí v odchodu Velké Británie šanci na posílení vlastních pozic. Německo se spíš bojí, aby Brexit nepokračoval v dalších zemích,“ soudí Hnízdo.  

Nikdo nepočítal s tím, že vystoupí celá země

Podle Hnízda bude třeba tak či tak zachovat spolupráci Velké Británie a EU v bezpečnostních otázkách. „Myslím, že ta bezpečnost Velké Británie je natolik důležitá, že Británie nebude chtít oslabit spolupráci s EU v této otázce,“ podotkl host. Totéž ale platí i pro EU. Především v bezpečnostní oblasti by se neměla od Velké Británie odstříhávat.

Nesmíme zapomínat na to, že jak EU, tak ani Velká Británie není tak úplně jednotná. EU sice deklarovala na jednáních v Římě jednotu, ale otázka je, jak to pak bude v praxi. Britské království také není jednotné. Stačí se podívat na separatistické snahy Skotska. „Navíc je tam otázka komplikovaných vztahů s Irskem,“ připomněl Hnízdo.

„Ale nikdo nepočítal s tím, že z EU vystoupí celá jedna země. V minulosti se stalo, že EU opustila některá území,“ podotkl host s poukazem na to, že evropský ekonomický prostor opustilo kupříkladu Alžírsko, když vyhlásilo nezávislost na Francii. „Ale celá země nevystoupila. Myslím, že s tím ani nikdo nepočítal,“ podotkl Hnízdo.

Já jsem optimista

„Po 44 letech členství Velké Británie v EU teď dochází k rozvodu a je na nás, jak si tento rozvod dohodneme. Britové by chtěli zachovat volný pohyb služeb, ale otázka je, jak toho docílit, když odmítá volný pohyb osob. Ona žádná země ještě nevystoupila z volného trhu, takže je to novum,“ opakoval v obměnách politolog.

EU a Velká Británie jsou spolu tolik propojené, že podle Hnízda nakonec k nějaké rozumné dohodě obě strany dojdou. „Deutsche Bank má svoji centrálu v Londýně,“ podotkl Hnízdo. „Já jsem optimista. Obě strany vědí, že budou muset ustupovat... Není dobré vyhrožovat Velké Británii, že ji to bude bolet. Ona Velká Británie odchází z EU, nikoli z Evropy. My jsme Evropané a měli bychom se spolu umět domluvit.“  

„A co vám je nejvíc líto na odchodu Velké Británie z EU?“ ptala se v závěru moderátorka. „Všechno. Všechno, protože Británie je důležitá evropská země,“ uzavřel politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …