GIBS testovala spolehlivost v bezpečnostních sborech. Tři lidé neprošli

12.03.2014 20:17 | Zprávy

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) do 30. června předloží vládě vyhodnocení zkoušek spolehlivosti za loňský a letošní rok. Případně navrhne jejich rozšíření na osoby působící v orgánech státní správy. Novinářům to dnes řekl ředitel GIBS Ivan Bílek. Podle něj by zkoušky měly být vnímány jako významný protikorupční prvek k prověřování spolehlivosti úředních osob.

GIBS testovala spolehlivost v bezpečnostních sborech. Tři lidé neprošli
Foto: GIBS
Popisek: GIBS logo

Loni inspekce udělala 56 zkoušek spolehlivosti, tři příslušníci bezpečnostních sborů prověrkou neprošli.

Zkouška spolehlivosti podle Bílka testuje odolnost příslušníků bezpečnostních sborů proti protiprávnímu jednání. Zkoušky dělá speciální pracoviště inspekce. Většinou se prověřují příslušníci podezřelí z toho, že jednají v rozporu se svými pravomocemi.

„Cílem není někoho nachytat, ale předcházet, zamezovat a případně odhalit protiprávní jednání," řekl Bílek.

Šéf inspekce zmínil případ, kdy byl dopravní policista podezřelý z toho, že si nechával peníze z pokut. Inspekce proto použila svého příslušníka, který před silniční kontrolou schválně za jízdy telefonoval. Policista si pak při kontrole řekl o úplatek. „Zkoušku v tomto případě bylo možné použít jako důkaz v trestním řízení," uvedl Bílek.

Existuje ale i případ, kde Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad bývalým policistou, který podle inspekce při zkoušce spolehlivosti neobstál. Byl souzen za to, že si prý chtěl nechat podstrčenou tašku s peněženkou. Podle Nejvyššího soudu, který věc projednával z podnětu exministra spravedlnosti Pavla Blažka, však justice porušila zákon v jeho neprospěch.

Vzájemné udávání mezi policisty roste

Bílek zkoušky spolehlivosti považuje za významný protikorupční nástroj. „Příslušníci si dříve mohli dělat, co chtěli, a maximálně dávali pozor, jestli je někdo nesleduje," zdůraznil Bílek. Vedoucí oddělení metodiky a prevence GIBS Jan Melša uvedl, že je znatelný nárůst počtu případů, kdy se policisté vzájemně udávají. „Skutečně ty věci, které dříve příslušníci přehlíželi mezi sebou, dnes právě ze strachu, že by mohli být podrobeni této zkoušce, raději oznámí a snaží se sbor očistit," řekl Melša.

Zkouška spolehlivosti patří mezi jedinečné kompetence GIBS, nikdo jiný je nemůže vykonávat. V českém právním řádu existuje od roku 2009. GIBS, která vznikla od 1. ledna 2012, v prvním roce svého fungování provedla 31 zkoušek. Neprošli jimi stejně jako loni tři příslušníci bezpečnostních sborů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…