„Kdykoliv v posledních dnech vycházím z bytu, bázlivě se rozhlížím kolem sebe. Se zvýšenou pozorností sleduji své okolí v nejistotě, ve které jsem stále více a více utvrzován televizními zprávami a novinovými titulky,“ píše Randák o současné politické debatě na téma únosů českých občanů v zahraničí a placení výkupného.
„Dokonce i někteří novináři mě svými dotazy opakovaně přesvědčují, že jsem, právě tak jako všichni lidé kolem, vystaven smrtelnému nebezpečí únosu,“ uvádí Randák s tím, že původně plánoval odjet na dovolenou do zahraničí, to mu však překazili předsedové ODS a TOP 09 Petr Fiala a Miroslav Kalousek, kteří veřejnosti vysvětlili, že jsou vystaveni neustálému nebezpečí.
Naštěstí do situace vstoupilo ministerstvo vnitra, které oznámilo novou bezpečnostní koncepci, jež má únosům předejít a zajistit tak bezproblémové dovolenkování. „Zachrání mě byrokraté z ministerstva vnitra, kteří aby se zavděčili svému stále rozpínavějšímu ministrovi, zpracovali novou policejní koncepci. Ta nás všechny ochrání nejen před migranty, ale i před nebezpečím terorismu, a tudíž zabrání i mému případnému únosu, až půjdu nakupovat,“ píše bývalý důstojník kontrarozvědky.
Součástí nové policejní koncepce je totiž i „vznik dvou nových institucí s honosnými názvy: Národní situační centrum ochrany hranic a Národní centrum pro kontrolu dokladů“. Randák ironicky komentuje názvy obou institucí, které podle něj úřady vymýšlely déle než náplň jejich činnosti. „Až do dnešních dnů se pravděpodobně dělalo vše špatně a celá struktura bezpečnostních složek byla nevyhovující. Nyní však na to analytici vnitra konečně kápli.“
Celý projekt by však měl vyjít na 220 milionů korun měsíčně. „Před takovým penězovodem ze státní kasy bledne vzpomínka na Marka Dalíka i Iva Rittiga a jmenovaní se jeví jako učinění dobrodinci,“ píše Randák a dodává, že je ale vlastně dobré vědět, že stát peníze má, a tudíž nebude problém splatit další výkupné za případný únos.
Z vlastních zkušeností však ví, že tyto koncepce nikdy v závěru nespatří světlo světa a nemají ani žádný význam. „Šlo vždy jen o nezřízené ambiciózní plány politiků typu pana Chovance. Jako kdyby z politického záhrobí mával duch jeho politického předchůdce Ivana Langera,“ píše Randák. Upozorňuje také na skutečnost, že s příchodem funkce a moci, která k ní náleží, se mažou rozdíly mezi pravicí a levicí a není tak poznat, kdo je demokrat sociální a kdo je demokrat občanský. „Alespoň, že jsou oba demokraté.“
Při sledování pracovních postupů pana Chovance však Randákovi na mysli vytanul oblíbený citát vyjadřující se o zpravodajských službách: „Trnitá je cesta od StB k StB.“ Na závěr však celé téma odlehčí zmínkou o bývalém soudci Ondřeji Havlínovi, jehož pokládá „za čítankový příklad zkorumpovaného člověka“. Ten byl totiž odsouzen k trestu odnětí svobody. „Alespoň v tomto případě zvítězil zdravý rozum.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa