Generál Šándor: Na Rusy jsme uvalili sankce. A co Turecko? Nové informace, i o roli Babiše

07.03.2020 19:33 | Zprávy

Někdejší šéf vojenské rozvědky generál Andor Šándor komentuje dění na hranici Řecka a Turecka, kde se shromažďují tisíce běženců dožadujících se vstupu do EU. Děje se tak poté, co Ankara oznámila, že dál už nebude bránit uprchlíkům v přechodu do Řecka. „Erdogan nás vydírá. Problémem je, že se tomu neumíme postavit,“ říká v rozhovoru pro web kupředudominulosti.cz a upozorňuje, že situace by se rozhodně neměla podceňovat.

Generál Šándor: Na Rusy jsme uvalili sankce. A co Turecko? Nové informace, i o roli Babiše
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě

„Může to být regionální lapálie, ale možnost, že se z toho vyvrbí něco velkého tady je a vůbec bych ji nepodceňoval. Prezident Erdogan to vyvolal uměle. Je celkem evidentní, že Erdogan v zájmu svých mocenských plánů v Turecku je ochoten do sporu s kýmkoli a obětuje spojenectví s kýmkoli,“ glosuje Šándor migrační krizi na řecko-turecké hranici.

Čouhá z toho podle jeho slov pragmatismus, který bude škodit ve výsledku i samotnému Turecku. „Mám pocit, že Erdogan se snaží hrát ligu, na kterou nemá,“ shrnul obecně.

Pokud jde o migrační krizi, ukazuje se podle Šándora, že Evropská unie bude těžko hledat shodu. „A to byť jsme viděli Ursulu von der Leyenovou v nějakém vrtulníku, předpokládám, že to nebyl vrtulník bundeswehru, který ona zdecimovala asi více než maršál Žukov Hitlerův wehrmacht, za svou dobu šesti let v křesle ministryně obrany,“ poznamenává.

„Evropská unie není schopna se shodnout na tom, jestli migranty brát a v jakém počtu, Ani se shodnout na tom, jak budeme chránit svou jižní hranici. A není ani ochotna na to vyčlenit dostatečné kapacity,“ poukázal na to, že 1500 příslušníků Frontexu (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž) je spíše legrace.

Jsme podle Šándora v začarovaném kruhu i proto, že Evropská unie nepřispívá k řešení problému v těch zemích, odkud lidé migrují. „I kdybychom vyřešili problém, jestli brát, nebo nebrat, a jak chránit svou hranici, pořád budou někudy přicházet uprchlící a budou místa, která budou uprchlickou krizi generovat,“ míní bývalý šéf vojenské rozvědky. To bude představovat další potenciálni krizi, která může mít větší či menší vrchol.

Nikdy jsme se především neměli dostat do situace, kdy částečně o migrační krizi budou rozhodovat Putin s Erdoganem. „Dnes vede Erdogan v Kremlu s Putinem debatu o tom, jak dál v Sýrii. A ofenzíva Bašára Asada směrem dobýt zbývající část země a provincii Idlib, ta nepochybně migrační krizi generuje,“ zdůraznil.

gallery title="Fotogalerie:" id="12603" /}

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…