Grebeníček sedí v parlamentu už čtvrt století

17.03.2017 10:56 | Zprávy

Poslanec Miroslav Grebeníček, který 21. března oslaví sedmdesátiny, vstoupil do dějin polistopadové české politiky jako dlouholetý vůdce nástupnické strany totalitních komunistů – Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Grebeníček, který stál v čele strany 12 let, představuje konzervativní tvář českých komunistů, kteří se na rozdíl od mnoha podobných stran v postkomunistických zemích nepřejmenovali ani výrazně nedistancovali od diktátorské minulosti, píše ČTK.

Grebeníček sedí v parlamentu už čtvrt století
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček

Grebeníček byl do čela KSČM poprvé zvolen v červnu 1993, kdy se uzavřely snahy reformovat stranu v moderní levicovou sílu. Zvítězil konzervativní směr, k němuž se přiklonil i Grebeníček. Později sice získal pověst pragmatického politika, který dokáže vystupovat umírněně a konstruktivně, když například na sjezdu v roce 1999 deklaroval, že chce definitivně skoncovat s praktikami přežívajícími z minulosti i s těmi, kdo nostalgicky vzpomínají na režim před rokem 1989, svoji konzervativní a revoluční tvář však ukazuje především na shromážděních svých příznivců, kde často vystupuje jako obhájce minulého režimu.

Miroslav Grebeníček se narodil 21. března 1947 ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Absolvoval pedagogickou a filozofickou fakultu v Brně a poté byl učitelem. Od roku 1975 byl odborným asistentem na Pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně (dnešní Masarykovy univerzity), kde přednášel mimo jiné dějiny ekonomických a politických teorií. Od roku 1986 působil na fakultě filozofické. Ve stejném roce absolvoval roční studijní pobyt na Moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova.

Do komunistické strany vstoupil v roce 1975, do politického života výrazněji zasáhl až po 17. listopadu 1989. Od ledna 1990 do konce roku 1992 byl členem Federálního shromáždění. Do Sněmovny byl poprvé zvolen v červnu 1996 a mandát obhájil i v dalších volbách. Ve Sněmovně tak nyní tráví již šesté volební období, v současnosti je mimo jiné místopředsedou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Užaslý Duka po smrti papeže utřel redaktorku ČT. Šlo o Ukrajinu

10:31 Užaslý Duka po smrti papeže utřel redaktorku ČT. Šlo o Ukrajinu

„Toto jsou nejvážnější problémy dnešního světa?“ Takto se tázal bývalý arcibiskup Dominik Duka, když…