Na úvod došlo na téma vlády, která by podle něj měla vládnout s úctou a pokorou, a ne arogantně a z pozice centra. „Část politiků se cítí a chová jako nafoukaná hovada,“ dodal s tím, že se to pak některých lidí může dotknout a snadno je přetáhne populista. Podle něj příkladem může být téma uprchlíků, které je založeno na vykreslení strachu a následného závazku „zvolíte-li si mě, tak já sem nepustím ani jednoho“. Vysvětlil Pánek jednu z možných sfér populismu v rozhovoru v Deep Talks.
Moderátora dále zajímalo, zda nějak souvisí populismus s vlnou dezinformací, která je v této době čím dál hlasitější. Jistá nedůvěra v systém se objevuje v různých cyklech, připouští. „To je období, ve kterých se dezinformacím dobře daří,“ dodal s tím, že to souvisí s nástupem nových, celosvětově působících mocností, které mají globální ambice, jako jsou Rusko a Čína. To nejsou demokratické státy, a tak nedodržují pravidla otevřené soutěže. „A když zjistily, že sociální sítě mohou využít k ovlivňování voleb, lidí, destabilizaci Evropské unie prostřednictvím znejisťování veřejnosti v členských zemích, tak toho využily. Destabilizace Evropy je putinovským cílem,“ dodává Pánek s tím, že se to sešlo z různých stran včetně investic do dezinformačních webů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.