Haló, tady Washington. Převratná prohlášení ohledně Turecka a Asada?

17.12.2015 9:04 | Zprávy

Americká diplomacie v posledních hodinách působí doslova na všech frontách. Ministr zahraničí John Kerry se v Moskvě setkal se svým protějškem Sergejem Lavrovem i prezidentem Vladimirem Putinem. Viceprezident Joseph Biden zase telefonicky hovořil s iráckým premiérem Haiderem Al-Abadim a tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

Haló, tady Washington. Převratná prohlášení ohledně Turecka a Asada?
Foto: archiv
Popisek: Sergej Lavrov a John Kerry

S iráckým premiérem před třemi dny Biden nejprve probíral především stížnost irácké vlády na rozmístění tureckých sil na severu země, které proběhlo bez předchozího souhlasu Bagdádu. Jak na svých webových stránkách informuje přímo Bílý dům, Biden v následné diskuzi s tureckým premiérem vyjádřil názor, že musí Turecko nejprve požádat Irák o souhlas s rozmístěním svých sil. Spojené státy Turecko přímo vyzvaly, aby nenarušovaly územní svrchovanost Iráku a stáhly všechny své jednotky. To se v současné době údajně také děje.

Ministr zahraničí John Kerry v Moskvě připustil, že Obamova administrativa již nepovažuje odchod syrského prezidenta Bašára Asada za prioritní záležitost. Přitom ještě před nedávném přes tento požadavek „nejel vlak“. Prezident Obama vždy tvrdil, že budoucnost Sýrie si nelze představit s Asadem. Vše se podle mnohých analytiků změnilo vstupem Ruska do konfliktu na konci letošního září. Jistý názorový posun však Spojené státy signalizovaly již počátkem roku. Experti nyní poukazují na to, že Kerryho vyjádření lze vnímat jako do jisté míry kapitulaci Spojených států před nároky Ruska.

Celý zpráva publikovaná na webu Bílého domu je ZDE.

Klíčovým cílem aktuálního plánu americké diplomacie je na dosažení míru v Sýrii spolupracovat s Ruskem, které se díky vstupu do syrského konfliktu stalo nezpochybnitelným hráčem, se kterým se musí počítat. Jelikož Moskva stále trvá na udržení Asadova režimu a nehodlá od tohoto bodu ustoupit, začínají se, tedy aspoň prozatím, s Asadem v čele Sýrie smiřovat také Američané. Ministr Kerry v Moskvě rovněž poznamenal, že o své budoucnosti musí rozhodnout především samotní Syřané. V reakci na toto prohlášení si mnozí pokládají základní otázku, tedy o jaké Syřany půjde, když miliony z nich svoji zemi již opustily.

Stran budoucnosti Asada má překvapivě jiný názor než Obamova administrativa německá kancléřka Angela Merkelová. Přitom Německu je často kritiky vyčítáno, že není schopné uplatňovat nezávislou zahraniční politiku na Washingtonu. Merkelová pokračuje ve svých silných výrocích a poté, co v týdnu nečekaně odsoudila multikulturalismus, se vyjádřila i k budoucnosti Asada. „Klíčové je to, abychom ukončili válku v Sýrii. K tomu je nutné dodat, že současný prezident Asad nikdy nemůže být součástí dlouhodobého řešení,“ uvedla německá kancléřka před začátkem dnešního summitu pořádaném Evropskou komisí, na kterém se bude řešit především ochrana vnějších hranic Evropské unie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Linda Bartošová kárá Čechy. Nelíbí se vám pohádka? O toto jde

18:45 Linda Bartošová kárá Čechy. Nelíbí se vám pohádka? O toto jde

Na Štědrý večer běžela další slavnostní pohádka. Pohádka se třemi mladými hrdinkami. A Linda Bartošo…