Hamáček po jednání se Zemanem: Neodvolání Staňka je na hraně ústavní krize, od Babiše chci znát řešení

27.06.2019 22:35 | Zprávy

Česká republika se dostala na hranu ústavní krize, řekl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Reagoval tak na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který odmítl výměnu v čele ministerstva kultury. Hamáček bude chtít při páteční schůzce od předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) vědět, jak chce situaci řešit. Podle toho se ČSSD zachová, řekl Hamáček novinářům po dnešním jednání užšího vedení své strany.

Hamáček po jednání se Zemanem: Neodvolání Staňka je na hraně ústavní krize, od Babiše chci znát řešení
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček po zvolení předsedou ČSSD

„Česká republika se dostala na hranu ústavní krize,“ prohlásil Hamáček v souvislosti s dnešním Zemanovým oznámením. Prezident uvedl, že odmítá ultimáta, a že tedy Antonína Staňka (ČSSD) do konce června nenahradí Michalem Šmardou, jak ČSSD požaduje.

„Ústava hovoří o tom, že pokud předseda vlády navrhne ministra k odvolání, tak prezident této žádosti vyhoví,“ uvedl Hamáček. V pátek dopoledne se chce proto od Babiše dozvědět, jak je připraven tuto situaci řešit. „A podle toho bude sociální demokracie dál postupovat,“ podotkl.

Předseda ČSSD uvedl, že od předsedy vlády a ANO bude chtít slyšet, jaký má Babiš plán a jak chce postupovat. Tématem jednání bude podle Hamáčka i požadavek ČSSD, aby se situace vyřešila do konce června. Schůzka se má uskutečnit na Úřadu vlády. Babiš dnes uvedl, že kvůli Zemanovu postoji k výměně ministra kultury nevidí důvod, proč na prezidenta podávat kompetenční žalobu, jak chtěla ČSSD.

Hamáček k obsahu své dnešní podvečerní schůzky se Zemanem uvedl, že „pan prezident hovořil o tom, jak on vidí celou tu situaci“. „Byla to výměna názorů, já tu diskusi naši nechci dál komentovat, ale myslím si, že to moje úvodní vyjádření celkem popisuje situaci,“ dodal šéf ČSSD.

Zeman odpoledne odmítl ultimáta ohledně výměny ministra kultury. Navrhl prý Hamáčkovi i Staňkovi setkání v půli července po své dovolené. Chtěl by sehrát roli mírotvůrce a oba politiky ČSSD usmířit. Šmardovi prý oznámil, že buď se stane ministrem kultury a pomůže sobě, nebo volebním manažerem ČSSD a pomůže sociální demokracii.

Sociální demokraté před týdnem podmínili setrvání v koaliční vládě s Babišovým ANO mimo jiné výměnou na ministerstvu kultury. Pohrozili i žádostí o podání kompetenční žaloby na prezidenta k Ústavnímu soudu.

Staněk rezignoval v půlce dubna po protestech, jež v kulturní obci vyvolalo jeho odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Na Fajta i dva bývalé ředitele MUO Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

18:36 Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

Bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka se nevybíravě pustil do europoslankyně a předsedkyně KS…