Přítomným připomenul, že anexe ukrajinského poloostrova Krymu je očividné porušení mezinárodního práva. Svůj projev zahájil připomínkou smyslu existence OSN, jímž je ochrana míru, lidských práv, spravedlnosti a sociálního pokroku.
Nejde podle něj o západní nástroje, ale o univerzální hodnoty, o něž by měly usilovat všechny členské státy OSN. K řešení úkolů, které před OSN stojí, je podle ministra třeba, aby OSN přistoupila k obtížným strukturálním a politickým reformám. „Všichni chápeme, že je potřeba zreformovat Radu bezpečnosti OSN tak, aby odrážela realitu dnešního světa. Bohužel v minulých letech ji charakterizuje blokovací taktika spíše než spolupráce. Toto selhání se projevuje v několika brutálních konfliktech od Sýrie po Jemen," sdělil ministr.
Dějiny podle něj učí, že nejlepším lékem konfliktů a násilí je respekt k lidským právům. „Lidskoprávní pilíř OSN trpí chronicky nedostatkem financí a je přehlížen. A to se musí změnit,“ dodal ministr. Důležitým hlasem je podle něj Rada OSN pro lidská práva a Hamáček přítomné požádal o podporu České republiky, která usiluje o členství v radě pro období 2019-2021.
„V debatě o prevenci konfliktů se nelze nezmínit o likvidaci jaderných zbraní a boji proti terorismu,“ pokračoval ministr. Připomenul, že ČR má velvyslanectví v Pchjongjangu a má zájem na zlepšení situace na Korejském poloostrově. S velkými nadějemi sleduje jak mezikorejské rozhovory, tak dialog mezi USA a KLDR.
Přes své porážky je teroristická organizace Islámský stát stále aktivní a ve světě operují také další teroristické skupiny. „V boji proti nim je třeba dospět ke všeobecné úmluvě o mezinárodním terorismu, jak to na Valném shromáždění OSN v roce 2016 řekl český prezident Miloš Zeman,“ sdělil ministr. Vyzval k dohodě o mezinárodní definici terorismu, která umožní stanovit trestí odpovědnost teroristů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp