Havel to viděl jako problém, Putin se tím chlubí. Saša Vondra o Rusku

26.12.2022 20:02 | Zprávy

24. únor 2022 se do evropských dějin zapíše tragickým písmem jako den, kdy po mnoha letech vypukla v Evropě velká a krvavá válka mezi dvěma státy. Válka jako z jiného století. Europoslanec Alexandr Vondra ve svém facebookovém komentáři bilancuje příčiny a vývoj válečného konfliktu na Ukrajině.

Havel to viděl jako problém, Putin se tím chlubí. Saša Vondra o Rusku
Foto: Reprofoto: XTV
Popisek: Alexandr Vondra (ODS)

Fotografie z Buči, s masovými hroby stovek svázaných a popravených civilistů, jako by nás podle Vondry zavedly zpátky k brutalitě sovětské NKVD v Katyni v roce 1940. A k tomu desetitisíce ukrajinských dětí posílaných do Ruska k adopci a převýchově. „Zde se nám ve střední a východní Evropě historická paralela s řáděním nacistů i bolševiků vnucuje sama,“ píše Vondra.

To ještě netušil, jaké informace přijdou během prosince. Například o tom, že během několika hodin po sobě náhle zemře jeden vysoce postavený důstojník a jeden význačný zbrojař. 

K dispozici jsou třeba i záběry na hysterické velitele na kremelské straně (v tomto případě armády Doněcké lidové republiky), zjednávající si pořádek mlácením vojáků do hlavy tyčí. Ty rovněž nesvědčí o optimální bojové morálce.

 

 

K vysvětlení se Alexandr Vondra ponořil se hlouběji do ruského myšlení. „Měsíce, pravděpodobně roky před 24. únorem probíhal v mysli a duši prezidenta Putina proces, jehož výsledkem je současná válečná vřava. V této oblasti existuje řada spekulací, proto se přidržme faktů. Poté, co se úzkostný Putin uchýlil před koronavirem do přísné karantény, rozhodl se napsat esej na téma rusko-ukrajinských vztahů. Jednotlivá fakta však vždy pečlivě interpretuje v duchu ruského romantismu, revizionismu a imperialismu,“ pokračuje poslanec Evropského parlamentu.

Zřetelná je idealizace společné minulosti Rusů a Ukrajinců, přičemž jakékoliv ukrajinské národní cítění je považováno za konspiraci cizích sil a pomýlených lidí, která povede k utlačování menšin. „Nechybí ruská nadřazenost a představa, že ukrajinský národ si neumí vládnout, takže nemá právo existovat; ostatně jeho státnost je prý založená pouze na přeludu a na překrucování historie,“ glosuje Vondra.

Putinův esej, psaný v době covidu, vyšel v červenci 2021. Podle některých je jeho aktuální mantrou, na kterou často odkazuje třeba i v telefonických hovorech s Emmanuelem Macronem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci mají povolení střílet do Ruska. Trump mladší začal být sprostý

22:35 Ukrajinci mají povolení střílet do Ruska. Trump mladší začal být sprostý

Ukrajina dostala povolení použít americký raketový systém dlouhého doletu k úderům na ruském území. …