Fotografie z Buči, s masovými hroby stovek svázaných a popravených civilistů, jako by nás podle Vondry zavedly zpátky k brutalitě sovětské NKVD v Katyni v roce 1940. A k tomu desetitisíce ukrajinských dětí posílaných do Ruska k adopci a převýchově. „Zde se nám ve střední a východní Evropě historická paralela s řáděním nacistů i bolševiků vnucuje sama,“ píše Vondra.
To ještě netušil, jaké informace přijdou během prosince. Například o tom, že během několika hodin po sobě náhle zemře jeden vysoce postavený důstojník a jeden význačný zbrojař.
K dispozici jsou třeba i záběry na hysterické velitele na kremelské straně (v tomto případě armády Doněcké lidové republiky), zjednávající si pořádek mlácením vojáků do hlavy tyčí. Ty rovněž nesvědčí o optimální bojové morálce.
A video emerged that appears to be showing "L/DPR" commander beating soldiers who evacuated two wounded as a group of 10 people, instead of taking a position as they were meant to. (shared by @DefMon3) pic.twitter.com/y0NTIRC5Z7
— Dmitri (@wartranslated) December 25, 2022
K vysvětlení se Alexandr Vondra ponořil se hlouběji do ruského myšlení. „Měsíce, pravděpodobně roky před 24. únorem probíhal v mysli a duši prezidenta Putina proces, jehož výsledkem je současná válečná vřava. V této oblasti existuje řada spekulací, proto se přidržme faktů. Poté, co se úzkostný Putin uchýlil před koronavirem do přísné karantény, rozhodl se napsat esej na téma rusko-ukrajinských vztahů. Jednotlivá fakta však vždy pečlivě interpretuje v duchu ruského romantismu, revizionismu a imperialismu,“ pokračuje poslanec Evropského parlamentu.
Zřetelná je idealizace společné minulosti Rusů a Ukrajinců, přičemž jakékoliv ukrajinské národní cítění je považováno za konspiraci cizích sil a pomýlených lidí, která povede k utlačování menšin. „Nechybí ruská nadřazenost a představa, že ukrajinský národ si neumí vládnout, takže nemá právo existovat; ostatně jeho státnost je prý založená pouze na přeludu a na překrucování historie,“ glosuje Vondra.
Putinův esej, psaný v době covidu, vyšel v červenci 2021. Podle některých je jeho aktuální mantrou, na kterou často odkazuje třeba i v telefonických hovorech s Emmanuelem Macronem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.