První náměstkyní bude Kateřina Kalistová (ČSSD), oblasti umění se bude věnovat hudebník Miroslav Rovenský, kterého nominovala KDU-ČSL. Další jména ve svém týmu bude Herman postupně vyjasňovat. „Věci jsou v jednání," uvedl. Hnutí ANO před několika dny uvedlo, že na funkci náměstka nominovalo skladatele a neúspěšného prezidentského kandidáta Vladimíra Franze.
Na ministerstvo by se měl údajně vrátit také někdejší dlouholetý zaměstnanec ministerstva Zdeněk Novák a v médiích se objevilo i jméno Reného Schreiera. Absolvent Univerzity obrany v Brně působil od vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů do roku 2013 jako jeho ekonomický náměstek; loni v ústavu skončil i Herman, který jej od roku 2010 vedl.
„Jsem velice rád, že se podařilo do koaliční dohody, a předpokládám i do programového prohlášení, včlenit ono jedno procento ze státního rozpočtu, což je evropský standard, protože ani kultura nemůže žít pouze z vůně květin," zmínil nový ministr jednu ze svých priorit. Závazek, aby resort hospodařil s tímto podílem státního rozpočtu, si české vlády dávají již od 90. let. Bez výdajů na církve mu ministerstvo bylo nejblíže v roce 1999 (0,77 procenta) a potom až v roce 2008 (0,73 procenta), reálně ale rozpočet od roku 2008 klesl o 2,5 miliardy.
„S odcházejícím i přicházejícím ministrem jsme měli možnost probrat některé priority, některá témata, která se předávají z jednoho ministra na druhého a u některých je ta štafeta už dlouhá," řekl dnes premiér. Zmínil právě opravu Národního muzea, která se podle něj začala připravovat v roce 2006, kdy opouštěl funkci ministra financí. „Je pro mne velmi nemilým překvapením, když téměř po osmi letech ... tato rekonstrukce z hlediska realizace stavby ještě nezačala," uvedl s tím, že nekritizuje ředitele muzea Michala Lukeše. „Dělá pro to vše, co může, ale je neuvěřitelné, jak se takové projekty táhnou," dodal.
Sobotka popřál Hermanovi, aby povýšil prestiž resortu "na úroveň, která mu patří". Podle něj zejména Nečasova koalice činila v otázce personálního obsazení Ministerstva kultury rozhodnutí, která pozici resortu devalvovala. Ve vládě Petra Nečase zastávali funkci Jiří Besser a Alena Hanáková (oba TOP 09 a STAN), jejichž některé kroky vzbudily velmi negativní ohlasy mezi příslušnými odborníky, ale i mezi politiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk