„Ve školách si mají být všichni studenti rovni. Rozhodovat mají jen prospěch a chování. Svoboda víry, ta je samozřejmě zaručena ústavou, ale praktikovat tu víru, to už jsou nějaké činnosti, které mohou ovlivňovat,“ zmínil úvodem expert na školství ODS Václav Klaus ml.
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický, stojící na druhé straně studia, je podle svých slov pro rovný přístup ke všem náboženským symbolům. „Listina základních práv a svobod říká, že se můžeme projevovat nábožensky i na veřejnosti. V tuhle chvíli je to naše právní úprava a my se jí musíme řídit. Škola sama si podle mého názoru nesmí toto určovat,“ podotkl Stropnický. S tím však Klaus nesouhlasí. „Vy také, pane Stropnický, nemůžete sem přijít v masce Ku-klux-klanu. Není pravda, že instituce nemají právo si rozhodovat,“ sdělil.
„Islám a křesťanství mají stejný cíl – dělat lepším člověka,“ poznamenal další host, muslim Hakim Amdouni. Pokud muslimská dívka nemá na sobě hidžáb, cítí se podle nějak jako nahá. Do debaty se následně zapojila bývalá muslimka z Pardubic Marta Albahri. Podle ní je islám droga. „Za hidžáb jsem byla ochotná zemřít,“ uvedla žena, jež konvertovala od islámu a je jí podle ní od té doby vyhrožováno.
Cesta z islámu? Smrt
„Z islámu je jedna jediná cesta, což je smrt. Muslimové neuznávají žádné české zákony, ale šaríu,“ sdělila. Když se do debaty zapojila jedna z muslimek, že hidžáb je součást identity, Albahri odvětila: „Ale my nechceme, aby naše děti byly ovlivňovány.“ Oznámila i to, že ona sama by zrušila například piercing. Škola totiž podle ní je především vzdělávací centrum. „Volá se po integraci muslimů v Evropě. Ale ta integrace není možná, pokud je jim vše zakazováno,“ odvětila muslimská žena.
„Hidžáb není povinností islámského náboženství,“ zareagoval následně spisovatel Benjamin Kuras, jenž mimo jiné také uvedl, že většina imigrantů se v Evropě integrovala, až na muslimy. Podle jeho názoru nemá pak nošení hidžábu oporu v Koránu. S tím nesouhlasila učitelka islámu Silvie Váhalová. „Mohu říct přímo příslušné verše,“ uvedla.
Své k tématu sdělil také egyptský novinář Yaser Daniel Reizk. „Je vám 11 nebo 12, ještě nemáte ňadra, menstruaci, a už jste v hidžábu. A ten vám vysílá vzkaz číslo 1: Jste permanentní kořist. A jste také lepší než ostatní: Jste cudná. Nad tímto aspektem se nikdo nezamýšlí,“ podotkl.
Víc testosteronu
Když pak Klaus ml. uvedl, že on také ctí kulturu dané země, pokud do ní vycestuje. „Ale ženy mohou chodit v oblečení, které jim je pohodlné,“ oznámil Amdouni. Podle jeho názoru nemůže být českým ženám v arabských zemích pohodlné chodit odhalené, neboť je muži sledují. „Mají tam asi víc testosteronu,“ podokl k Arabům. „Našim ženám je to příjemné, chtějí se líbit,“ odvětil jeden z diváků.
„Islám nerovná se automaticky terorismus,“ uvedla evangelická farářka Vendula Glancová. Mimo jiné uvedla, že po ulicích Spojených arabských emirátů chodila i v krátkých kalhotech a problém to nebyl. „Myslím si, že v tom šátku ve škole vidíme ten teror, ale od šátku nějaké slečny ve škole je k teroru daleko,“ sdělila.
„Ta dívka se dostala z naprostých hrůz v Somálsku, Česko ji přijalo a první věc, co dělá, že žaluje českou školu,“ zareagoval Klaus ml. „Nevytvářejte negativní atmosféru,“ začal se s ním dohadovat Stropnický. „Jsem rád, že tady je soudní řízení, které řekne, jak to celé je,“ podotkl dál. Následovalo překřikování, které uzavřel Klaus rýpancem do Stropnického. „To by pro vás byl nezvyk pracovat,“ řekl. „Neurážejte mě,“ odvětil Stropnický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef