Na vztahy mezi českým a německým národem mají historik a europoslanec Miloslav Ransdorf a spisovatel Tomáš Krystlík, který se také zabývá dějinami, velmi rozdílné názory. Krystlík aktuálně reagoval na vyjádření europoslance na profilu ParlamentníchListů.cz s názvem „Poslušně hlásím, že jsem opět zde“ s podtitulem „Tomáš Krystlík a jeho jediné téma“. Zamýšlí se například nad Ransdorfovým tvrzením o „několikasetletém germanizačním úsilí habsburské monarchie“. V reakci s odvoláním na výrok českého historika Miroslava Hrocha také zmiňuje: „Lze s jistotou předpokládat, že děti vychovávané v českém jazyce zcela nedostačujícím potřebám doby si tím nesly s sebou do dospělosti vzdělanostní deficit, který se vyrovnal teprve dokonalým zvládnutím němčiny.“
Krystlík: Přejímáte nekriticky žvásty českých oficiálních historiků?
Krystlík nešetří na adresu Ransdorfa kritikou: „Kde jste tedy přišel k pojmu „spáchání národní sebevraždy“? Přejímáte nekriticky žvásty českých oficiálních historiků?“ položil řečnickou otázku a přikládá také své vysvětlení. Československý stát od roku 1918 podle Krystlíka „rozhodoval o přídělu surovin a uhlí továrnám, a tímto mechanismem podporoval zcela zjevně Čechy proti Němcům“. Spisovatel v textu zmiňuje kořeny nespokojenosti Němců se životem v českých zemích. Reaguje také na výrok europoslance: „V létě 1938 stanovila Sudetoněmecká strana jako svůj konečný cíl totální zničení české národní existence.“ Krystlík se domnívá, že není pravdivý: „Nic takového není doloženo s výjimkou jediného dokumentu – memoranda Grundplanung O. A., které je ale jasným českým padělkem.“
- Celá reakce Tomáše Krystlíka na slova Miloslava Ransdorfa k dispozici ZDE
Ransdorf napsal o plánovaném odsunu českého obyvatelstva
Česko-německý spisovatel dále směrem k Ransdorfovi uvádí: „Píšete, že Sudetoněmecká strana (SdP) zamýšlela i toto: ‚Po válce byl plánován nutný odsun českého obyvatelstva – idea, o které se na sudetoněmecké straně přemýšlelo už na přelomu 19. a 20. století.‘ Ve Vašem českém nacionalistickém rozhořčení, pane Ransdorfe – jako komunista byste ale podle bolševické internacionalistické doktríny nacionalistou být neměl – Vám zcela ušlo, že válka vypukla až rok po zrušení Sudetoněmecké strany! Ani Německá říše nic takového neplánovala.“ Počet Čechů určených pro „s konečnou platností postavit ke zdi“ a k „vystěhování na východ“ byl podle Krystlíka minimální. Spisovatel zmiňuje: „Ostatní by byli ponecháni na pokoji. Jednoduše sdělujete veřejnosti záměrně nepravdu, pane Ransdorfe! En passant, Božena Němcová, tehdy ještě Barbara Pankel, již v roce 1850 psala, že ‚Němci by měli být vyhnáni za hranice, aby se nemohli obohacovat na úkor Čechů‘.“
Ransdorf: Krystlík mluví naprosto zkresleným, diletantským a tendenčním způsobem
Ve svém vyjádření na profilu ParlamentníchListů.cz Ransdorf také uvádí v textu s názvem „Poslušně hlásím, že jsem opět zde“: „Německý přínos lidstvu je složitý. Na jedné straně úžasné hodnoty vědy a kultury, na druhé straně fatální prohry německých humanistů a vyslovené zločiny páchané v masovém měřítku.“ Článek uzavírá Ransdorf slovy: „Tolik na dokreslení celé problematiky, o které Tomáš Krystlík mluví naprosto zkresleným, diletantským a tendenčním způsobem.“
Ransdorf: V Československém státě od roku 1918 měli Němci garantována všechna menšinová práva
K situaci po roce 1918 například Ransdorf zmiňuje: „V Československém státě od roku 1918 měli Němci garantována všechna menšinová práva, měli své ministry ve vládách, měli vysoké školy, kulturní instituce, divadla. A přece jim to bylo málo,“ píše europoslanec. Dále pokračuje: „V létě 1938 stanovila Sudetoněmecká strana jako svůj konečný cíl totální zničení české národní existence. Autoři tohoto programového dílka říkali, že už nikdy v dějinách nesmí dojít k českému obrození. Že je nutné zničit od základu každou možnost takového obrození. Proto je třeba potlačit český jazyk a jeho úplné zmizení je v německém zájmu.“
Krystlík vyzývá europoslance k výměně názorů před kamerami
Ransdorf původně reagoval na rozhovor s titulkem „Češi, přivlastnili jste si území, které nebylo vaše…,“ jenž poskytl Tomáš Krystlík ParlamentnímListům.cz. Aktuální výměna názorů možná bude pokračovat dál, a to před objektivy kamer. Krystlík totiž vyzývá europoslance k veřejné prezentaci postojů v rámci Debatního klubu (http://debatniklub.webnode.cz): „Utkáte se se mnou před televizními kamerami Debatního klubu na téma česko-německé soužití 20. století?“ hodil Ransdorfovi rukavici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dan