Hladomor, epidemie. A není to v Sýrii. O této válce se Západě nepíše, protože ji vedou přátelé Saúdové

22.02.2018 20:52 | Zprávy

V letech 2014 a 2015 média věnovala pozornost válce na Ukrajině. Zájem o boje, které se odehrávají relativně blízko od našich hranic, však jednoho dne opadl. Novináři psali mnohem více o Sýrii, o chemických zbraních použitých v této válce a o smrti, kterou rozsévala ruská a syrská letadla z nebes mezi civilisty. Jenže v arabském světě probíhá ještě jedna krvavá válka – válka v Jemenu. Saúdská Arábie v této zemi udržuje v chodu peklo.

Hladomor, epidemie. A není to v Sýrii. O této válce se Západě nepíše, protože ji vedou přátelé Saúdové
Foto: pixabay.com
Popisek: Velbloudi, ilustrační foto

Saúdská Arábie je považována za tradičního spojence Západu. Možná i proto se podle Českého rozhlasu mlčí o tom, co Saúdové provádějí v Jemenu. Od 90. let 20. století v této zemi proběhlo několik válek. Ta poslední trvá už tři roky a změnila Jemen v zemi, kde nastala humanitární krize, hladomor a čekání na smrt.

Válka odstartovala kvůli změně na postu prezidenta. Po Alí Abdalláhu Sálihovi měl vstoupit do úřadu Abd Rabú Mansúr Hádí. Jenže ten je nepopulární mezi obyvatelstvem i mezi mnoha vládními úředníky, kteří by raději pracovali nadále pro Sáliha. Lidé příliš nevěřili Hádímu, že si poradí s teroristy a že dokáže zatočit s korupcí, která zemi sžírá. Proti novému prezidentovi povstali Hútíové žijící na západě země. Nový prezident Hádí se chtěl vzdát úřadu, aby situaci v zemi uklidnil, ale parlament mu to nedovolil. A válka začala nabírat na obrátkách. Rádio Wawe Českého rozhlasu informuje o tom, že tato válka trvá už tři roky.

Do bojů se promítl i náboženský konflikt přítomný po stovky let v islámské víře. Proti sobě stojí šíité a sunnité. Sunnité jsou muslimové, kteří po Mohamedově smrti uznali za nástupce Abú Bakra, a oddělili se tak od šíitů, kteří za nástupce považovali člena jeho rodiny – zetě Alího. Hútíové se hlásí k šíitské větvi islámu, jejímž nejvýznamnějším reprezentantem je dnes Írán. Saúdská Arábie, která reprezentuje sunnitskou větev islámu, nechtěla nechat šíitské povstání bez odpovědi. Začala povstalce bombardovat ze vzduchu. Vedle Saúdů stojí v koalici proti povstalcům např. Jordánsko nebo Maroko. Koalici podporují Spojené státy, Velká Británie či Kanda.

„Před začátkem konfliktu dovážel ze zahraničí Jemen 90 procent potravin, které se v zemi spotřebují. Už tehdy patřil k těm nejchudším státům na světě. Ročně zde umíralo 40 tisíc dětí před dožitím pěti let. Saúdské bombardování vše zhoršilo a je těžké věřit, že tomu tak je jen náhodou... Podle údajů Yemen Data Project Saúdové od března 2015 do září loňského roku bombardovali 356krát farmy, 174krát tržiště a 61krát skladiště jídla. Podle BBC se ceny základních surovin od začátku konfliktu zvedly o 30 až 50 procent, přičemž kupní síla místního obyvatelstva pochopitelně válkou velmi utrpěla,“ popisuje situaci rozhlas.

Jemen tak stojí před branami hladomoru. V zemi navíc řádí epidemie cholery. Otázka je, proč Západ podporuje to, co Saúdská Arábie v Jemenu provádí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump peníze škrtá, EU dál rozdává do Afghánistánu i jinam. Kdo z toho těží?

18:00 Trump peníze škrtá, EU dál rozdává do Afghánistánu i jinam. Kdo z toho těží?

Po rozhodnutí USA zmrazit financování velké části zahraniční pomoci se začínají ozývat hlasy, aby po…