"Letošní třešňové květy si můžou prohlédnout jen domácí a i ti pouze z povzdálí. Přílivový bázen, ale i další místa plná třešňových stromů, jsou obehnána žlutou policejní páskou. Lidé se tam totiž shromažďovali i přes zákaz," napsala Hunt, která jinak v hlavním městě pracuje jako realitní makléřka, ale nyní je s dětmi doma. Přitom třítýdenní festival navštívilo každoročně přes sedm set tisíc lidí, čímž se počet obyvatel města zdvojnásobil.
Letošní Festival kvetoucích třešní se kvůli pandemii koronaviru nekoná. Život ve Washingtonu D. C. podléhá mnoha omezením mimořádného stavu. "Národní pasáž, široký bulvár rozkládající se mezi Kapitolem, sídlem Amerického kongresu a památníkem prezidenta Lincolna, lemovaný řadou muzeí a Bílým domem, je nyní navštěvován jen místními. Využívají ji k občasným procházkám či oblíbenému joggingu," sdělila dál krajanka.
V březnu 1912 první dáma USA Helen Taftová a vikomtka Činda, manželka japonského velvyslance, společně zasadily dva třešňové stromy u přílivového bazénu na místě, kde se také nachází památník prezidenta Thomase Jeffersona, hlavního autora prohlášení nezvislosti. Tyto dva stromy tam stojí do dnes. Byly prvními z celkového počtu tří tisíc třešňových stromů, které daroval starosta Tokya Yukio Ozaki Washingtonu D. C. na znamení přátelství mezi oběma národy.
Festival kvetoucích třešní se ve Washingotnu D. C. slaví každoročně již od roku 1934. Nicméně čtyři dny po útoku na Pearl Harbor v roce 1941 někdo čtyři třešňové stromy pokácel. Město pak ve snaze stromy ochránit je označilo za stromy "orientální" místo "japonské". V roce 1947 se tradice festivalu opět obnovila až na současnou koronavirvou pandemii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: ras