Nejen Dělnické straně sociální spravedlnosti vedené Tomášem Vandasem, ale i Dělnické mládeži už došla se současným vládním establishmentem trpělivost.
Členové mladé pravice se tak rozhodli dát najevo nesouhlas s vládní a vůdčí politickou garniturou poměrně svérázným způsobem. Rozjeli kampaň s názvem Školní dvůr, v jejímž rámci vydali i poměrně originální komiks. Skrz kachny, slepice a husy v něm útočí na současné politiky. Chtějí apelovat na to, aby se situace změnila.
Slepice se maskují. V Kačerově jim je hej
"Slepice jsou hnusné plemeno - kradou, lžou a podváděj. Maskují se jako hosté chudí, jak jsou ale v Kačerově, je jim okamžitě hej," píše se v komiksu, který atakuje vládní praktiky.
"Bez oddychu si stěžují a prudí, přitom kachnám tvrdě vládnou, drze napadnou i labutě a husy, čest v sobě nemají vůbec žádnou. Kachny jsou skvělí opeřenci, dobré srdce, pracují rády a tvrdě, byly na sebe i právem hrdé, než nakukali jim slepičí umaštěnci, že být kachnou je vlastně zvrhlostí," pokračují dělníci v kritice vládních praktik. Komiksem, ale i celou kampaní chtějí primárně zaujmout školou povinnou mládež. Pro aktivity dělníků a zejména proti vládě.
"Příběh poukazuje mimo jiné na mnohá paradoxní jednání našich politiků, která zásadním způsobem negativně ovlivňují především budoucnost mladých lidí. Záměrně je ale užito takovýchto neurčitých přirovnání," sdělil ParlamentnímListům.cz předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht.
Na koho konkrétně ale pasuje metafora slepic, hus či kachen, které v komiksu o nerovném postavení zvířat vystupují? To nechávají dělníci otevřené. "Nechal bych na každém čtenáři, jestli se s poselstvím příběhu ztotožní a najde v něm podobnost třeba s českou politickou scénou," dodal Lamprecht.
Odborníky na vzdělání slepice nezajímají
Ač mají mladí pravicoví politici velké ambice, u těch "velkých" zatím zůstal téměř bez povšimnutí. Ani jeden z redakcí oslovených poslanců z výboru pro vzdělávání, kulturu a lidská práva, například Adam Rykala nebo Jiří Šlég jej nezaregistroval.
"Přiznám se, že nesleduji aktivity pohrobků extremistické strany, která byla ostatně pro vyhraněnost názorů jejich vůdců zrušena. Respektuji různost názoru, shoduji se v odporu proti této vládě, nicméně doufám, že tato skupina nebude mít velký vliv na názory mladých lidí," řekl pro ParlamentníListy.cz Šlégr.
A to i přesto, že ji mladí dělníci považují za klíčový nástroj boje proti současným politickým špičkám.
Česko není domov
"V naší zemi si už mnohdy nepřipadáme jako doma, úroveň vzdělávání je doslova mizerná a mládež marně postrádá hodnotnou perspektivu. Politika dnes znamená dohady úzké skupiny vyvolených o naplnění rozpočtu. Ale koho dalšího taková politika zajímá? My máme konkrétní problémy, které evidentně nezajímají ty, které nepálí. Je nejvyšší čas na změnu," volá do světa Dělnická mládež.
-
Více o Dělnické mládeži ZDE
Její aktivity kvituje s povděkem i šéf Dělnické strany Tomáš Vandas. "Je to zábavná, potěšující a nekonvenční forma, nevím, že by někdy nějaké sdružení zvolilo podobný způsob," reagoval pro ParlamentníListy.cz na vznik komiksu.
Kdo je slepice a kdo kachna? Nikdo neví
"Zatím na něj máme výhradně pozitivní reakce, doufám, že podobných projektů bude víc," dodal šéf Dělníků. Ohledně konkrétních podob slepic, kachen či labutí, o kterých je v komiksu řeč, ale stejně jako Dělnická mládež mlčí. "Je na každém, koho si do těchto pozic dosadí," uvedl pro redakci.
Politolog Zdeněk Zbořil reagoval na aktivitu mládých z DSSS pro ParlamentníListy.cz poměrně stručně: Pokud to zaujme dnešní mládež, tak nás potěš Pánbůh."
Dělnická mládež je občanské sdružení mladých lidí ve věku 15 až 35 let sympatizujících s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, případně se podílejících na její činnosti.
Po soudním zrušení Dělnické strany se Dělnická mládež přeorientovala na spolupráci s DSSS.
Čtěte také:
-
Prorok Pehe: Bobošíková či Vandas posílí. Dočkáme se generální stávky
-
U busty Adolfa Hitlera se nemodlím. Členka DSSS z Krupky vypráví
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová