Stejně jako někteří další nazval Holec situaci „volebním pučem“, což zdůvodnil způsobem, jak Ústavní soud rozhodnutí vyhlásil a jak se v něm angažoval předseda ÚS Rychetský. Ten podle Holce teď ukročil jednou nohou do politiky. A že zrovna on něco takového udělal, je dle komentátora ironické, čímž zřejmě narážel na to, že v Zemanově vládě Rychetský původní zákon prosazoval. Za skandální označil i to, že zprávy o tom, jak rozhodnutí dopadne, od soudu unikaly.
Doplnil, že právě proto možná prezident Zeman ohlásil volby tak brzy a apeloval na Ústavní soud, aby nerozhodoval ve volebním roce. A pokud by se politici „šprajcli“, tak je ústavní krize na světě. Což se prý klidně může stát, vzhledem k tomu, jaký je vztah mezi Sněmovnou a Senátem. Poukázal, že je přinejmenším zvláštní, že soud rozhodl 8 měsíců před volbami a chce po poslancích, aby do nich situaci vyřešili. Obul se do Rychetského i za interview v ČT, kde prohlásil, že takový člověk jako Babiš, by neměl být premiérem. „Šéf Ústavního soudu může 100krát opakovat, že to nemá s politikou nic společného, ale má,“ soudil komentátor.
Rychetský podle něho 3 roky nezahálel, ale naopak sháněl většinu. A teprve poté pustil stížnost do procesního řízení. Právě proto prý 4 disentující soudci byli v podstatě vyloučeni z procesu a materiály dostali pozdě a kvůli tomu se také tak ostře ozvali. „Procesně je s tím špatně snad všechno, co s tím špatně může být,“ soudil Petr Holec. Dotkl se i nového hnutí Roberta Šlachty, řekl, že když bývalý ředitel ÚOOZ tak rád zkoumá, že toto by pro něj byl ideální cíl.
Zabrousil do historie. „Letos slavíme 25 let od první menšinové vlády Václava Klause. To bylo 4 roky potom, co ODS vyhrála volby v roce 1992 a už nedokázala kvůli politickým trpaslíkům a roztříštěnosti scény sestavit většinovou vládu. Dva roky na to předčasné volby, opoziční smlouva, 2002 – těsná většina 101 hlasů ve Sněmovně a od té doby se to s námi táhne ty paty. Ne že by ten zákon to eliminoval, ale alespoň se snažil to napravit,“ tvrdil. A vzpomenul, že tehdy Pavel Rychetský říkal, že principem demokracie je vláda většiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas