Pavlíček přivítal posledního žijícího pamětníka událostí ze 17. listopadu 1939, nyní 97letého Mojmíra Srdečného. Patřil k těm vysokoškolákům, kteří byli tehdy odvlečeni do koncentračního tábora v Sachsenhausenu.
„(Srdečný) spolu s námi požaduje, aby se studentům vrátil jejich svátek, připomínající jejich odpor v roce 1939, tedy Mezinárodní den studentstva,“ uvedl Pavlíček.
Připomněl, že řada vysokoškoláků v boji pokračovala a po propuštění z koncentračního tábora nebo když se jim podařilo odvlečení uniknout, uprchla do zahraničí a vstoupila do československých ozbrojených sil nebo se zapojila do domácího odboje.
Poukázal také na to, že Mezinárodní den studentstva inspiroval po volání po svobodě a demokracii v 60. letech, spojoval studenty a dělníky v odporu proti nastupující normalizaci. Posléze vzdor tomu, že byl sice oficiálně oslavován, se stalo shromáždění k tomuto svátku posledním podnětem k demonstracím v roce 1989, které znamenaly konec minulého režimu.
„Přesto byl brzo po listopadu tento svátek zrušen a účastníci tehdejších událostí proti tomu marně protestovali. K těmto protestujícím patřil i bývalý student Švehlovy koleje a předseda ČSBS Jakub Čermín spolu s bývalými studenty, kteří doprovázeli rakev Jana Opletala při pohřbu v jeho obci. Tradici 17. listopadu považují za svůj svátek i současní studenti středních a vysokých škol,“ prohlásil Pavlíček.
„Věřím, že opakované sliby politiků budou splněny a že tuto křivdu spáchanou na tradicích odboje proti nacismu a podílu studentů na tomto boji budou napraveny,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam