Hraboši se šíří dál. Ministerstvo přijalo razantní opatření, Zelení volají po remízcích

02.02.2020 8:19 | Zprávy

Ministerstvo zemědělství opět upozorňuje na přemnožení hrabošů, jejichž populace překročila pětinásobek tzv. prahu škodlivosti. I když se v loňském roce jejich plošné hubení setkalo s velkým odporem ochránců přírody a Ministerstva životního prostředí, především kvůli úmrtím jiných zvířat, přesto i letos povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) aplikovat jedy přímo na půdu, píše server Echo24.cz.

Hraboši se šíří dál. Ministerstvo přijalo razantní opatření, Zelení volají po remízcích
Foto: pixabay.com
Popisek: Zemědělství - ilustrační foto

ÚKZÚZ loni v létě povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky právě na povrch půdy. Později se na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Nalezli se také uhynulí čápi. Ministerstvo zemědělství kvůli ostré kritice ochránců přírody a Ministerstva životního prostředí povolení pozastavilo.

Aplikace jedů dovnitř do nor je podle Ministerstva zemědělství i v současnosti možná. Jde prý o nezbytné opatření kvůli mírné zimě a narůstající četnosti populace hrabošů. Postup úřad konzultoval s ministerstvy životního prostředí a zdravotnictví.

Na vážnost situace upozorňuje i bývalý ministr zemědělství a nově předseda lidovců Marián Jurečka. „Hraboši páchají obrovské škody. Bohužel, i přes maximální snahu zemědělců se i díky mírné zimě hraboši šíří dál. Situace je opravdu vážná a ani dohoda o možné aplikaci stutoxu na povrch půdy nemusí pomoci,“ píše ve svém facebookovém komentář

Existuje podle jeho slov však možnost širokého využití aplikace RATRONU GW stojem Wumaki C9 do uměle vytvořených nor. Výhodou této formy aplikace je, že návnada s účinnou látkou je uložena pod zem. Výrazně se tak snižuje riziko, že s látkou přijdou do kontaktu jiné živočišné druhy. „Dnes tato technologie existuje a zasloužila by si plošné využití v ČR včetně jednoduššího povolení,“ dodává.

Strana zelených však upozorňuje, že za přemnožením stojí především podoba českého zemědělství.

Současné množství hrabošů v průměru přesahuje pětinásobek prahu škodlivosti. Ve většině krajů v lednu počet hrabošů klesl, výjimkou jsou kraje Vysočina, Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký, kde jich mírně přibylo. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bolek Polívka z pódia burcoval demonstranty v Bratislavě. V ČR dostal výprask

22:10 Bolek Polívka z pódia burcoval demonstranty v Bratislavě. V ČR dostal výprask

Demonstrace v Bratislavě se dnes mělo účastnit až 60 tisíc lidí. A to včetně českého herce Bolka Pol…