Hrad zablokoval dezinformační média. S nimi i Fridrichovou s Wollnerem. Jenže druhá strana nemlčí. Naopak

22.05.2021 13:33 | Ze sítí

Hradní kancléř Vratislav Mynář oznámil, že prezident republiky a jeho spolupracovníci nebudou poskytovat informace některým médiím, jako jsou pořad 168 hodin České televize, Deník N či Seznam Zprávy. Svůj krok Mynář spojil s bojem proti dezinformacím. Netrvalo dlouho a dostavily se reakce. Na Hrad přišla poděkování za ocenění práce novinářů a za Hradem uveřejněný výčet časopisů, serverů a pořadů, které opravdu stojí za to číst a sledovat. Ozval se i Miroslav Kalousek.

Hrad zablokoval dezinformační média. S nimi i Fridrichovou s Wollnerem. Jenže druhá strana nemlčí. Naopak
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hradní kancléř Vratislav Mynář

„V souvislosti s tím, že některá média se čím dál častěji snaží neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky, a to dokonce i informace týkající se probíhajícího vyšetřování či informací klíčových pro bezpečnost České republiky, informuji z pozice vedoucího KPR o následujícím opatření. Kancelář prezidenta republiky v rámci boje proti dezinformacím, jehož význam potvrdila mimo jiné během jednání v lednu roku 2021 i Evropská komise, nadále nebude poskytovat jakékoli informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT,“ napsal Mynář v prohlášení, které je k nahlédnutí na stránkách Pražského hradu.

Kancelář prezidenta republiky prý musí dbát o svou dobrou pověst, a média jako Seznam Zprávy či pořad ČT 168 hodin ji podle kancléře poškozují.

Při šíření dezinformací, jak je chápe Mynář, využívají server Seznam Zprávy či Deník N anonymní zdroje, čímž podle kancléře jen zastírají své lhaní.

„Anonymní ‚zdroje‘ informací o různých kauzách a případech přitom názorně ukazují běžnou praxi českých médií – jde o způsob, jak zcela beztrestně lhát. Novinář má totiž před soudem právo na ochranu tohoto zdroje, a tak k šíření dezinformace stačí pouze odvolání se na anonymní zdroj. Dělo se tak v případě mnohých článků o údajných schůzkách s čínským velvyslancem (Deník N) či nyní při snaze o vyvolání další mediální kauzy týkající se zprávy BIS. I v tomto případě blogu Deník N našeptávají konspirační teorie různé tajemné ‚anonymní zdroje z Hradu‘. Dovolím si přesto vyzvat Deník N, aby předložil důkaz o tom, že skutečně komunikuje s pracovníkem Pražského hradu – ukáže-li se, že kdokoli ze zaměstnanců Pražského hradu komunikuje i přes stanovený postup se zástupci těchto dezinformačních médií, veřejně se omluvím,“ uzavřel Mynář.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…