Nedávno se proslavilo Hlavní nádraží v Brně, u kterého se na chvíli zabydlela skupina Romů, která odmítla nabídnuté ubytování. Ovšem situace je podle všeho špatná i na pražském hlavním nádraží. Iniciativa Hlavák, která začala fungovat už během migrační krize z roku 2015, vytvořila ve spolupráci s dalšími organizacemi a za pomoci dobrovolníků uprchlické centrum a v prvních dnech války jim prý prošlo pod rukama až 7000 uprchlíků denně.
Jenže situace se údajně zhoršuje: „Cítíme, že to, jak Iniciativa Hlavák v současné době funguje, není v pořádku. Nesouhlasíme s podmínkami, v nichž jsou uprchlíci nuceni na nádraží živořit, jsme si vědomi restriktivnosti současného fungování. Koordinátoři i dobrovolníci napříč Iniciativou si uvědomují, že jsou součástí nespravedlivého, restriktivního a nedůstojného systému. Vnímáme ale, že odejít by znamenalo neposkytnout ani základní, naléhavou pomoc lidem na útěku.“
Původně měla prý Iniciativa sloužit k tomu, že dobrovolníci předají informace, případně navedou uprchlíky. Případně poskytne v nouzi možnost přespat, základní potravinovou nebo lékařskou pomoc.
„V tuto chvíli ale neposkytujeme na svých směnách informace, nýbrž řešíme humanitární krizi. Stovky lidí v nouzi, které nemají kam jít, se vracejí na nádraží,“ stěžují si v Iniciativě Hlavák. Situace je prý den ode dne náročnější a dlouhodobě neudržitelná a iniciativa není schopna poskytovat adekvátní pomoc, pro tu by byla potřeba pomoc od státních institucí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajinci
Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.
autor: kas