Světová a tuzemská média žijí už více než týden eskalací vztahů mezi Spojenými státy a Íránem, která následovala poté, co Američané řízenou střelou zabili vysoce postaveného íránského generála Sulejmáního na mezinárodním letišti v íránském Bagdádu.
Vztahy ochladly na bod mrazu. Íránci sestřelili údajně omylem civilní letadlo ukrajinských aerolinek, na jehož palubě zahynulo minimálně 170 lidí. Regovali i vojensky, když jen pár dnů po Sulejmáního smrti odpálili rakety na několik desítek amerických cílů v Iráku (žádný Američan nebyl zraněn). Sám Trump již předtím reagoval horkokrevně zcela podle svého stylu, když mluvil o rozbombardování íránských památek.
„Státní poprava“ Sulejmáního neprospěla ani pověsti Američanů v regionu. Irácký parlament například požaduje stažení všech amerických vojáků ze země. Napětí v Iráku mezi Američany, íránskými silami a Izraelem nicméně eskaluje již řadu měsíců, jak osvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz například arabista Petr Pelikán.
Na protest proti další eskalaci a především proti možným vojenským krokům ze strany USA se v neděli 12. ledna přímo před objektem amerického velvyslanectví v Praze konala demonstrace svolaná pod taktovkou Socialistické solidarity a jejího lídra Jana Májíčka.
Jedním z řečníků měl původně být i Jan Kavan, bývalý ministr zahraničních věcí ČR a bývalý předseda Valného shromáždění OSN v New Yorku. Účast podle organizátorů nicméně odřekl. Před americkou ambasádou nakonec demonstrovaly odhadem asi čtyři desítky lidí pod dohledem několika policistů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok