Hutka: To slovo Rus, to nemá s Ruskem nic společného, to si vypůjčili

26.02.2024 13:05 | Monitoring

K výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu pozvala ČT k Danielu Takáčovi písničkáře a chartistu Jaroslava Hutku. Ten ve studiu vzpomínal historii. Jednak tu, kterou zažil, tedy na rok 1968. Kdy invazi sovětských vojsk nečekal. Nečekal ani únorový útok na Ukrajinu. Ale pak se Hutka rozhovořil i o historii Ukrajiny, kterou vyčetl od Timothyho D. Snydera. „Ta Ukrajina už v 10. století byla evropský vyvinutý stát. Ta Kyjevská Rus. S tím Ruskem to slovo Rus nemá nic společného, to si tam pak půjčili Rusové,“ tvrdil například.

Hutka: To slovo Rus, to nemá s Ruskem nic společného, to si vypůjčili
Foto: Repro ČT
Popisek: Písničkář Jaroslav Hutka v Interview ČT24

Hutka řekl, že jeho písničky se nemají k lidem jak dostat. A že je pro lidi „drzý politický zpěvák“, ale písničky, o které mu opravdu jde, se k publiku nedostanou. „Protože jak? V rádiu to nehrajou, v televizi to taky nehrajete,“ dodal se smíchem a pohledem na Takáče. Zklamán prý ale není, jen je jiná situace. Vzpomínal, jak se organizovaly koncerty za komunismu a jak si lidé šířili nahrávky.

Přes Francise Fukuyamu a jeho Konec historie se pak Hutka i Takáč dostali k válce na Ukrajině. „Jak je to možné, že po zkušenostech z druhé světové války, s těmi možnostmi přenosu informací, vědění, vzdělání, atd., jak může být v Evropě zase válka?“ ptal se Takáč a Hutka odvětil, že se na to dívá s hrůzou. Poznamenal, že historicky to ovšem není nic nového.

„Člověk má v sobě takový pocit... nevím jestli zklamání, ale člověk je zaskočen, protože bylo doufání, že už na to nedojde, protože ta zkušenost byla tak široká, tak zpublikovaná, zpracovaná, že člověk měl pocit, že ke všem už došla a že tím pádem se to nemůže stát,“ pravil Hutka. Ale doplnil, že lidstvo zůstává stále stejné.

Současné Rusko je podle něho stejné jako Sovětský svaz v roce 1968. Prohlásil, že jak je Rusko veliké, tak je i izolované. „Ten dav zůstává stejný. A ten pocit té velikosti jim možná dává jiný pocit než nám Čechům. My nemáme pocit velikosti, takže nemáme pocit, že bychom si měli vzít kus Rakouska, kus Polska, my nemáme problém, že by nám to někdy patřilo. Maďaři mají problém, Poláci mají problém, Rakušani to neřeší,“ řekl a připomenul, že polské území sahalo až ke Kyjevu.

Takáč se dále zeptal, proč na fungování ruské společnosti nic nezměnila ani Jelcinova devadesátá léta, ani Gorbačovova perestrojka. Hutka mínil, že Gorbačov dostal Rusko do kouta, kde si nevědělo rady a Jelcin pak Sovětský svaz rozbil. „Což pro mě bylo neuvěřitelné, nikdo nevěřil, že Sovětský svaz se může rozpadnout,“ přiznal. Podle něho Jelcin udělal chybu, že jako svého zástupce zvolil Putina. A ani u Putina se ze začátku nezdálo, že „bude tímhletím“. Hutka míní, že důvod proměny je jednak to, že Putin vládne dlouho, ale také že mu všichni pochlebují.

Sám nečekal ani 23. února 2022, že k válce dojde. Ale přiznal, že ani v srpnu 1968 invazi nečekal, byť ho polští známí varovali. „A já jsem si říkal, to už se nedělá, to už ta doba taková není. Bim, a byli tam,“ řekl k srpnu 1968. Stejnou chybu prý udělal nyní, když si říkal, že válka nemůže být, protože by Rusové museli bombardovat Kyjev. Překvapení pro něho však byla počáteční prohra ruských sil.

Nevěří na to, že by v Rusku někdy byla demokracie. U Ukrajiny si pak není jist, velmi sleduje historika Timothyho D. Snydera. „Ta Ukrajina už v 10. století byla evropský vyvinutý stát. Ta Kyjevská Rus. S tím Ruskem to slovo Rus nemá nic společného, to si tam pak půjčili Rusové. Ale ta Kyjevská Rus byla evropské město spojené jak s východem, tak se západem. Byli tam intelektuálové. Ten jih Ukrajiny tam byli lidé z antiky, tam tehdy seli a sklízeli obilí,“ vyprávěl Hutka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mistr tří akordů. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusespartyza8 , 26.02.2024 14:38:19
Jeho heslo. Kde jsem žil, tam jsem nikdy nepracoval.

|  10 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …